Дечко – незрящият пазител на камбаните в Шипка


28/02/2018, 02:38

В навечерието на 3 март bTV разказва за пазителя на камбаните на храма „Рождество Христово” в град Шипка – част от специалния проект на „Тази сутрин” по bTV „Потомците на героите разказват”.

Това не е история за занемели камбани, защото камбаните на Шипка има своите небесни и земни пазители.

Дечко е незрящият звънар на църквата в подбалканското градче. Той знае всяко стъпало до съвършенство, защото си припомня пътя до храма вече 53 години – всеки ден, стъпало по стъпало.

Дечко, пазителят на камбаните на храма в Шипка

Снимка: btvnovinite.bg

Дечко ни разказва невероятната история на шипченските камбани, защото преди да огласят долината със звън, по време на Руско-турската война, металът, от който са излети, е бил оръжие за убиване.

„След края на войната оръдейните гилзи са събрани и са закарани в Москва, претопени са и от 31 тона гилзи са отлети нашите 12 камбани”, разказва Дечко.

Храмът в Шипка

Снимка: btvnovinite.bg

Всеки път когато Дечко се приготвя да бие камбаните в храма, знае, че изпълнява мисия. Той може и да не вижда, но усеща, че от небето към него гледат невидими очи, и е сигурен, че песента на камбаните под неговите ръце отгоре ще слушат хилядите воини, загинали за свободата на България, и така душите им ще намират покой./ Бтв

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Пиян шофьор на тир едва не събори къща в Харманли
Дата: 07/05, 11:43

ПП: Радев го няма в парламента, очевидно му е неудобно да участва в свалянето на охраната на Пеевски и Борисов
Дата: 07/05, 11:40

Клисурски: Състоянието на държавния бюджет е адекватно на ситуацията, в резерва има 6,8 млрд. евро
Дата: 07/05, 11:33

Днес гледат мярката за неотклонение на литовката, наръгала четирима във Варна
Дата: 07/05, 11:281 Коментар

Васил Велев за "мизерията в България" към Виктор Николаев: Сигурно не ходиш на ресторанти? Вижте уличните котки - те са дебели
Дата: 07/05, 11:242 Коментара

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия