Спомени и свидетелства за силата на духа
Потомците на oпълченци от Казанлъшкия споделят спомени и свидетелства за силата на духа на техните предци, участвали в суровите сражения на Шипкa.
190 души, родени или живели в района на Казанлък, са участвали в българското опълчение. Един от тях е Станю от гр. Шипка - дядо на Христо Гъдев. За народното дело се запалва в Цариград, където учил шивашки занаят, разказва Нова тв.
"Идвали от всички краища, хора окъсани, със скъсани цървули, със скъсани дрехи, с белези от въстанията и се записват за , за опълченци. И дядо Станю участва във всичките фази на войната", разказва Гъдев.
Когато построяват първата рота, генерал Столетов ги поздравява и казва: "Бъдете смели и храбри юнаци българи". И заплаква.
Безбройни са историите за смелостта на опълченците. А наследниците им помнят и разказват за онези дни, в които българските опълченци с цената на своя живот извоюват свободата на България.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 07/05, 05:50
Спортът по телевизията в четвъртък 7 май
Дата: 07/05, 05:00
8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 07/05, 04:40
Хороскоп за четвъртък: Телец - ангажименти; Рак - спокойствие; Везни - кратко пътуване; Скорпион - проблеми; Водолей - внимание
Дата: 07/05, 04:30
Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 07/05, 04:00