Известна турска певица и актриса бе осъдена на 10 месеца затвор за обида на президента Реджеп Тайип Ердоган по време на изпълнение през 2016 г.
Певицата Зухал Олджай бе обвинена, че е обидила президента, като изпълнила своя песен, чийто текст преработила с цел да критикува Ердоган, и придружила изпълнението си с жест с ръка, предаде Ройтерс, позовавайки се на местни медии.
В преработения вариант се пее: „Реджеп Тайип Ердоган, всичко това са измислици и лъжи, животът някой ден ще свърши и ще кажеш, че съм сънувала“, предава БТА.
В показанията си Олджай заяви, че е променила текста, защото името на президента пасвало на римите и че не е имала никакъв друг „скрит, оскърбителен мотив“. По думите й също така жестът с ръка бил предназначен за човек от публиката, който я обидил.
Турската телевизия НТВ уточнява, че издадената присъда на Олджай не е с изпитателен срок, тъй като певицата вече имала една присъда за подобно провинение. През 2010 г. тя получи глоба в размер на 10 620 турски лири (2193 евро) за „обида на длъжностно лице“.
Подсъдимата и адвокатът й не са присъствали на съдебното заседание.
Досието на Олджай сега ще бъде прехвърлено в по-висш съд в Истанбул. Ако той отхвърли присъдата, тя ще бъде повторно съдена, а ако я потвърди, вероятно певицата ще се възползва от условно освобождаване, тъй като присъдата е със срок под една година, отбелязва НТВ.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Спецакция на СДВР: 19 арестувани
Дата: 09/05, 16:03
Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 09/05, 15:50
Емил Дечев: МВР-служители изскачат в архива на Петьо Еврото
Дата: 09/05, 15:45
Пламен Китипов: Заплатата на главния архитект на Варна е запорирана по искане на общината
Дата: 09/05, 15:24