За по-леки раници: Учебниците до 7 клас електронни?


04/04/2018, 12:57

Снимка: Архив, Булфото
Още една стъпка за по-леки ученически раници прави просветното министерство. Хартиените учебници за 1-7 клас вече ще са достъпни в електронен вариант на сайтовете на съответните издателства. Не става дума обаче за електронни учебници, при които има някакво допълнително съдържание като филми и различни образователни материали, а за файлове с идентично съдържание на хартиения учебник.

"Това ще позволи ползването им от крайни електронни устройства и е съществена крачка за разширяване на достъпа до електронно съдържание, както и за облекчаване на тежестта на раниците", обясни пред журналисти в МС министърът на образованието Красимир Вълчев.

Решението за отпускане на допълнителни пари за това беше взето днес на заседанието на правителството. Допълнителните средства ще са 3% върху съответните нормативи за учебниците за I клас, които се използват за една учебна година, и 8% върху нормативите за учебниците за II-VII клас с продължителност на ползване е три учебни години.

Това не изключва използването на книжните учебници, но е допълнителна възможност, която може да се ползва както вкъщи, така и в училище или при пътуване, каза още Вълчев.

Очаква се до месец да бъде осигурена техническа възможност за ползване на електронно четими варианти на учебниците и постепенно това да стане за всички учебници за 1-7 клас. Файловете няма да могат да се разпечатват или копират.

В момента в значителна част от класните стаи има възможност за т.нар. фронтално обучение – чрез проектори, мултимедийна електронна дъска.

"Вероятно по-нататък ще обмислим и възможността за предоставяне на поне един лиценз на класна стая за ползване вече на електронен учебник, не на електронно четим", каза министърът.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



На дъното до Морска гара - Варна откриха пейки, столове, колело и тротинетки
Дата: 07/05, 12:20

Водач на тротинетка е с опасност за живота след катастрофа в Стара Загора
Дата: 07/05, 12:16

3 катастрофи с мотори в един и същи ден на един и същи пътен участък в Смолянско
Дата: 07/05, 12:08

Гюров на последното заседание на кабинета: Министрите не се скриха зад унизителното оправдание "за два месеца толкова"
Дата: 07/05, 12:00

Браншовик: Ще има череши тази година, но се надяваме да има и нормални цени на пазара
Дата: 07/05, 12:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия