Ето как изглежда повърхността на Марс от орбита


01/05/2018, 02:37

Космическият апарат ExoMars Trace Gas Orbiter изпрати своята първа снимка от 400 км орбита на Марс.

Снимката показва участък от повърхността на Червената планета от около 40 километра около Кратера Корольов. Фотографията е направена в рамките на програмата ExoMars. Това е съвместен проект на Европейската космическа агенция (ЕКА) и Роскосмос.

Космическият апарат ExoMars Trace Gas Orbiter разполага с четири основни прибора: камера, два спектрометъра и неутронен детектор. Заснет е участък с кал, лед и прах. Учените възнамеряват с помощта на този сателит да направят хиляди снимки, за да може да се изследва и разбере структурата на газа и геологичните процеси, свързани с появата на метан в атмосферата.

В атмосферата на Марс не би трябвало да има метан, понеже той би се разпаднал при действащите химични реакции. Но по неизвестна химическа или физическа причина, концентрацията на метан в атмосферата на Марс рязко е нараснала. ExoMars Trace Gas Orbiter ще се опита да разбере причините за това необичайно явление.

На 29 април се разбра, че мисията Mars-2020 може да се провали, поради лека повреда в термичната защита на марсианския роувър. Но изглежда всичко работи. Целта на защитния екран е да предпази роувъра и системата за кацане от прегряване при спускането.

 

kaldata.com

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Литовката, нападнала с нож четирима във Варна: Нямах зла умисъл да извърша тези действия, извинявам се
Дата: 07/05, 13:07

Пълно е с полиция и военни спецчасти на Морска гара - Варна
Дата: 07/05, 13:03

Хотелиери и туроператори: Giro d'Italia няма да има икономически ефект за туризма
Дата: 07/05, 13:01

8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 07/05, 13:00

Слави Василев: Не подкрепихме комисия срещу Пеевски, защото е една говорилня
Дата: 07/05, 12:59

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия