Предсрочните избори в Турция за президент и парламент вече започнаха. Макар вотът в страната да е следващата неделя, от днес в продължение на три дни във външните дипломатически корпуси по света, могат да гласуват всички турски избиратели, живеещи извън Турция. В България вотът се провежда в Пловдив, Бургас и София, съобщава bTV.
В консулството в Пловдив гласуват хора от седем пловдивски области - Смолян, Кърджали, Хасково и др.
Гласуват предимно бизнесмени, студенти и хората с двойно гражданство. 29-годишният Юсуф е един от първите гласували. Казва, че иска промяна и по думите му в момента хората не се доверяват на държавата Турция.
Севинч Картал е с двойно гражданство. Също иска промяна. „В момента нещата не са много добре в Турция. Като развитие за младите и всичко като цяло, затова и решихме, че тук е по-добрият вариант, но и не оставяме и Турция без надзор”, каза тя.
От консулството в Пловдив казват, че очакват около 500 души да дадат своя глас по време на изборите. Толкова са гласували на референдума миналия път.
„В района на пловдивското консулство имат право да гласуват 2 800 души, но могат да дадат своя вот и в Бургас и София, ако са намират в близост. Разкрити са пунктове също и в Капъкуле -на границата, за улеснение”, посочи Хюсеий Ергани, генерален консул на република Турция в Пловдив.
Изборният ден ще продължи до 21 часа.
До обяд висока избирателна активност има в Бургас – за час там са гласували толкова хора, колкото на последния референдум.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Спартак (Варна) и Добруджа ще се изправят един срещу друг тази вечер във важен двубой
Дата: 06/05, 14:07
Заместник-председателят на Народното събрание Иван Ангелов: Имаме план за високите цени
Дата: 06/05, 13:561 Коментар
8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 06/05, 13:50