На автомобилните номера няма да се показва от кой град са колите, защото ще отпаднат буквите, предвиждат промените в Закона за пътните транспортни средства, който се обсъжда в момента в парламента. Също така ще се въведе автомобилът да е с един талон, но с чип с цялата информация.
“Всички, които притежават валидни, разбира се, съвсем нормално изражение номера, няма да бъдат подменяни, ще бъдат подменяни само номерата на автомобилите първа регистрация и при съответна промяна – продажба или друго обстоятелство”, обясни зам.министърът на транспорта Ангел Попов пред БНТ тази сутрин, цитирана от Флагман.
Попов подчерта, че има и други страни, които са се отказали от този регионален принцип на номерата.
“Знаете, че в Европа регистрацията на един автомобил е изключително елементарна и проста операция, за разлика от България. Средно на ден само в София се регистрират между 800 и 900 автомобила на ден – това е изключително тежка процедура, която нарушава определени правила. Всеки автомобил, който влезе в България за първа регистрация, той трябва да премине на технически преглед, тоест да се установи неговата годност – техническа и екологична. Това в момента не се правеше и от там излезе идеята това да бъде разпределено в определени пунктове за технически прегледи, върху които да бъде сложена изключително тежка регулация с тежки критерии по отношение на тяхната обезпеченост, на средствата, с които се извършва тази проверка”, каза Попов.
Другата промяна в Закона е разширяването на правомощията на КАТ. Службата ще поеме целият пътен трафик и контрол, включително и дейността на ДАИ.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Кирил Петков: Маршът на хамелеоните започна с пълна сила
Дата: 10/05, 20:37
Нетаняху: Войната с Иран не е приключила. Тръмп: САЩ ще вземат иранския уран в даден момент
Дата: 10/05, 20:221 Коментар
Камион се вряза в мантинела на АМ „Тракия“ в посока Бургас
Дата: 10/05, 20:12
Локализираха пожара в склад в София, няма засегнати съседни сгради
Дата: 10/05, 20:00
Пол Мание: Българските пътища ми дадоха криле и се надявам да продължа по същия начин и в Италия
Дата: 10/05, 19:52