Нова терапия за болестта на Алцхаймер не само спира образуването на лошия белтък в мозъка, но и в следващите 18 месеца при 80% от пациентите се изчиства натрупаното количество, което убива нервните клетки. За научния пробив съобщи неврологът от Александровска болница проф. Лъчезар Трайков, съобщава bTV.
По думите му на конгреса в Чикаго за пръв път е било демонстрирано лечение, което води и до подобряване на интелектуалните способности.
Той очаква комерсиализиране на терапията до 7-8 години, което дава надежда и на тези, които в момента са в начална фаза на болестта.
Заради все по-голямата продължителност на живота все повече ще бъдат тези, които ще се нуждаят от новото лечение.
Какви са симптомите? „Дълго време считахме, че Алцхаймер е само паметово нарушение, но паметта не е първият симптом”, подчерта проф. Трайков.
По думите му лошият белтък започва да се трупа 20 години преди да станат видими ефектите от него, а няколко години преди диагностицирането на болестта вече има леки когнитивни нарушения – човекът се затруднява например при организирането на пътуване с две превозни средства или при следене на разговор с повече участници.
„Всичко, нужно за диагноза и лечение, го има в България”, подчерта неврологът. По думите му най-ефективната превенция са социалните активности, правилно хранене (т.нар средиземноморска диета), физическа активност и когнитивна стимулация. Съчетанието от тях отсрочва и спира болестта.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
БФС: Спартак е изряден и преизпълни изискване на УЕФА
Дата: 08/05, 14:21
Пишман "килър" случайно е уцелил жената до Старбъкс на Главната във Варна? Районът е пълен с ученици
Дата: 08/05, 14:10
Песков: Путин е готов да преговаря с Европейския съюз
Дата: 08/05, 14:06
Черно море и Спартак взеха лиценз, Берое - не
Дата: 08/05, 14:01
Махат Кандев
Дата: 08/05, 14:00