Европейската комисия (ЕК) ще предложи още днес на територията на Европейския съюз да се премахне практиката на смяна на часовото време, като идеята е за постоянно да се запази лятното часово време. Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер пред германската телевизия „Це Де Еф” (ZDF), съобщава bTV.
„Направихме допитване до общественото мнение по въпроса. То протече от началото на юли до средата на август. Милиони хора отговориха на въпросите. Те са на мнение, че в бъдеще трябва да остане за постоянно лятното часово време и ние ще направим това", каза Юнкер.
„Когато се допитваме до гражданите по даден въпрос, трябва после да направим онова, което те искат”, уточни той.
Окончателното решение ще бъде взето обаче от Европейския парламент, който вече се обяви като цяло за премахване на смяната на времето в страните от съюза.
Смяната на времето в Европа в началото е имало за цел спестяване на енергия. Отдавна обаче не се спестява енергия по този начин и практиката е много критикувана през последните години. Основният мотив против смяната на часовото време е, че вреди на здравословното състояние на хората.
В допитването на ЕК по въпроса участваха 4,6 млн. души. 80% от тях са се обявили за премахване на практиката за смяна на времето, като повечето от тях са се обявили за запазване на лятното време. Най-активни участници в анкетата са били германицте.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Електронният прием за общинските детски градини във Варна започва днес
Дата: 11/05, 09:14
Експерт: На компрометираните членовете от ВСС да не се позволява да развращават системата
Дата: 11/05, 09:11
38 пожара са потушени у нас през изминалото денонощие
Дата: 11/05, 08:59
България е четвърта в Югоизточна Европа по безопасна вода
Дата: 11/05, 08:461 Коментар
Протести и напрежение в Габрово след масово сбиване, все още няма повдигнати обвинения
Дата: 11/05, 08:43