КФН: Над 80% от шофьорите ще плащат по-евтина “Гражданска отговорност“ при бонус-малус системата


13/11/2018, 14:49

Снимка Булфото

Над 80% от шофьорите ще плащат по-евтина "Гражданска отговорност", след като влезе в сила бонус - малус системата. Това се казва в съобщение на Комисията за финансов надзор. Регулаторът е започнал интензивни консултации по новата система. Полицата може да поевтинее до 25% за коректните водачи на пътя. Само един процент от шофьорите ще имат най-тежкото наказание - 400% оскъпяване на задължителната полица, което се получава основно от причиняване на смърт на пътя, пише trafficnews.bg.

Същността на системата „Бонус-малус” е да направи полиците „Гражданска отговорност” скъпи за водачите, които често причиняват ПТП, а на по-внимателните да предостави по-големи отстъпки. „Бонус-малус”-терминът може да се преведе като ”отстъпка-надбавка”. „Бонус” - отстъпка, се дава за безаварийно шофиране, а „малус” е надбавка за количеството аварии, които водачът има към момента на сключването на застрахователния договор. Тази система е икономически стимул за добро шофиране и работи в почти всички страни. При нея всеки нововключен в съвкупността обект застава на нулевото стъпало и плаща основната застрахователна вноска.

Ако през следващата година застрахованият няма регистрирано плащане от застрахователя, той се придвижва по стъпалото с бонус отстъпките, но ако има плащане от застрахователя, надбавките му се увеличават. Така всяка следваща година е съпроводена със съответната отстъпка или надбавка към основната застрахователна вноска. Не променят позицията си само онези застраховани, които са достигнали максималната отстъпка и не заявяват претенции към застрахователя за плащане, и онези, които се намират на максималното малусово стъпало и имат претенция за плащане.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 11/05, 21:10

Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 21:10

Никола Стоянов: Мерките срещу високите цени могат да проработят
Дата: 11/05, 21:03

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 21:00

Новото мнозинство забранява със закон Чолаков и Сарафов да са в бъдещия ВСС
Дата: 11/05, 20:55

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия