Няма никаква информация дали е имало финансова ревизия на НИМХ (Национален институт по метеорология и хидрология) докато все още е бил в структурата на БАН (Българската академия на науките), която да покаже недвусмислено, че парите за заплати не достигат или че парите се изхарчват целесъобразно или нецелесъобразно.
Това каза климатологът проф. Георги Рачев, предава "Фокус".
„Това се замете под килима. НИМХ отиде към МОН, а на нейно място в БАН се изгради един инситут, който ще изследва климата и атмосферата. Дори и непреубеденият читател знае, че климатът не е материален, а неговият носител е атмосферата. Тя се изучава от много сродни науки, а климатът е географска такава. Навсякъде по света климатът спада към географските науки“, обясни той.
Проф. Рачев коментира, че не се знае какво ще се случи с вековните архиви, които са национално богатство и не принадлежат нито на БАН, нито на НИМХ към МОН. Студентите и университетските преподаватели нямат достъп до т.нар. първичен материал, а това обезмисля и разко ограничава възможностите за развитие на науката, каза още проф. Рачев.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 07/05, 00:30
Отбелязваме Международния ден на радиото и телевизията
Дата: 07/05, 00:30
Световен анализатор за ситуацията с Григор Димитров: Тенисът е жесток спорт
Дата: 07/05, 00:00
Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 06/05, 23:50