kaldata.com
Изследователската компания Metric Labs обяви VPN приложенията за Android, които не осигуряват безопасност, а създават реален риск за изтичане на потребителските данни или прехвърлят трафика на потребителите към трета страна.
VPN (Virtual Private Network) или виртуалната частна мрежа криптира интернет връзката на потребителя и пренасочва неговия трафик да минава през отдалечен сървър, за да се скрие неговия IP адрес. Когато се използва VPN, данните първо отиват до VPN сървъра и след това VPN услугата ги изпраща към желания сървър.
Експертът на компанията Metric Labs Саймън Милиано (Simon Migliano) внимателно изследва и анализира около 150 безплатни приложени и откри редица необявени функции, които оказват твърде негативно влияние върху информационната безопасност и личните данни на потребителите.
Десетте най-опасни приложения от този списък са създадени от на практика неизвестни китайски компании, като тези програми са изтеглени над 260 милиона пъти. Не се знае точно с каква цел се използват трафика и потребителските данни, но е очевидно, че тези приложения не могат да осигурят никаква безопасност и тяхното използване е безсмислено и дори по-зле – вредно.
Добре е да се има предвид, че VPN услугите с голям брой потребители изискват солидни разходи за криптиране, маскиране и тунелиране на трафика. След като не получават пари от потребителите, тези VPN-и трябва някак да покриват разходите си и да работят на печалба. Използват се разнообразни схеми: от съвместна работа с компании, на които е необходима анонимна статистика, до продажбата на събраните данни в даркнет. Как точно ще се използва тази информация зависи от ръцете, в които е попаднала.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Радев: Борбата с производството и разпространението на наркотици ще остане сред приоритетите на правителството
Дата: 04/08, 17:121 Коментар
А1 затвърди лидерството си като най-голямата технологична компания и системен интегратор
Дата: 04/08, 17:10
Полицията предотврати масово сбиване след ромска сватба във Вършец
Дата: 04/08, 17:011 Коментар
Големият пожар в Пловдивско се разгоря отново
Дата: 04/08, 16:50
Найо Тицин приет в спешното на ВМА
Дата: 04/08, 16:482 Коментара