В интернет се появи видео, на което се вижда полет на единствен по рода си самолет в редиците на ВМФ на Русия, съобщи “Российская газета”, цитиран от The Bulgarian Times. Ту-134А-4 с бордови номер RF-12041 и неофициално названия “Черната перла” тества системите, рулирането, пробега и първия си полет след ремонт в завода в Минск.
“Какво по-хубаво от това да видиш УБ-Л? Да видиш черен УБ-Л!”, гласи надписът към видеото.
Ту-134УБ-Л е учебно-бойна модификация на съветския пътнически самолет Ту-134. Той се използва основно за подготовка на летци и щурмани на ракетоносци Ту-22М3, които по характеристики са сходни с гражданските лайнери. За тази цел Ту-134 е с остър нос, под който се крие радар от бомбардировач, а в кабината е монтирана военна апаратура за комуникации и прицелно-навигационен комплекс. В салона има 12 седалки за курсанти, които се редуват на мястото на втория пилот.
Под фюзелажа на един от вариантите на самолета има и държатели за въздушни бомби. Общо в СССР са произведени около 90 Ту-134УБ-Л. Освен за обучение на млади пилоти, те се използват и за поддръжка на навиците на строевите пилоти на Ту-23МЗ и Ту-160 с цел икономика на ресурса на бойните самолети.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Трима отпаднаха от групата на Черно море за мача с Ботев Пловдив
Дата: 08/05, 19:16
Напрежение в Габрово след масово сбиване между съседи
Дата: 08/05, 19:11
Забраниха движението на камиони по черен път над свлачището край Пампорово
Дата: 08/05, 19:03
Спартак пусна в продажба билетите за мача със Славия
Дата: 08/05, 18:56
Ердоган: Турската отбранителна промишленост вдъхва доверие в световен мащаб
Дата: 08/05, 18:48