България е на шесто място в Европа по разпространение на морбили (обзор)


23/04/2019, 01:17

БНТ

Случаите у нас вече са над 460 и прогнозите са, че ще се увеличават. Сред заразените има и служители на лечебни заведения - в столичната окръжна болница "Света Анна" са най-много.

Над 80% от заразените с морбили у нас са неимунизирани деца. Сред засегнатите възрастни има 14 неваксинирани служители на болници.

доц Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор: Освен служители в спешните отделения имаме и лекари. Имаме работещи в рентгенови отделения, хора от охраната. За момента най-много са в окръжна болница. Знаете там имаме инфекциозно отделение. Насочваме всички случай от София-област.

През инфекциозното отделение на болницата от февруари са преминали над 240 пациенти с морбили. Заразените служители са около 10.

д-р Петър Петров - началник на инфекциозно отделение: Когато пристигне един болен с хрема и кашлица как да познаем дали е началото на морбилна инфекция? Не разполагаме с такъв бърз метод за ориентация. Специално за колегите в болницата е направено достатъчно - проучен е така превантивният имунитет.

Здравните власти предписали имунизация срещу морбили във всички инфекциозни, спешни и детски отделения в страната и осигурили ваксина за служителите.

д-р Петър Петров - началник на инфекциозно отделение: Всичко е по желание, който иска.

Медицинска сестра от спешния център в Разлог е единствената заразена в Благоевградска област.

Д-р Весела Мончева - РЗИ-Благоевград: Всички останали при миналия взрив 2009-2010 година почти всичките в отделенията бяха имунизирани.

У нас имунизацията срещу морбили започва през 1969 година. Родените преди това не са имунизирани.

доц Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор: Една огромна част от тях са преболедували. Морбили е било достатъчно разпространено заболяване в тези години. С времето този имунитет е възможно и да спадне. Не може да се гарантира, че той е предпазен през целия период на живота.

В тези случаи, ако човек се зарази, инфекцията ще протече по-леко, допълни Кунчев. Препоръката му към родените преди 1969 г., които не са боледували от морбили е да избягват контакт със заразени.

доц. Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор: Ваксината, която закупува Министерството на здравеопазването е за целите на имунизационния календар. Той е насочен основно към децата, съответно на 13 месеца и 12 години. Няма свободна продажба в аптеките.

Столичната община е осигурила безплатни ваксини срещу морбили за деца и възрастни в първа, втора и пета градска болница.

д-р Велимир Симов - началник на детско неонатологично отделение в I МБАЛ София: Целта на кампанията е да покажем достъпност и готовност да направим ваксината на хора, които имат съмнения и притеснения, че са в контакт и не са имунизирани.

За момента интересът към безплатните ваксини срещу морбили в Първа градска болница не е голям.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



С превалявания и максимални 18 градуса във Варна на 9 май
Дата: 09/05, 06:00

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 09/05, 05:30

Спортът по телевизията в събота 9 май
Дата: 09/05, 05:00

Хороскоп за събота: Близнаци - информация; Дева - баланс; Скорпион - внимание; Козирог - уединение; Водолей - гъвкавост
Дата: 09/05, 04:30

На днешната дата през 1913 г. България предава на Румъния Силистра и 3 км около града
Дата: 09/05, 04:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия