Снимка Булфото
България отдава днес почит на героите от Април 1876-та.
По традиция Панагюрище е център на честванията, посветени на 143-та годишнина от Априлското въстание, предаде новини.бг.
За 118 -ти път, откакто официално се отбелязва годишнината от славната априлска епопея, българи от цялата страна ще се съберат в столицата на четвъртия революционен окръг, за да отдадат почит пред подвига на Априлци.
Тържествата ще започнат в 10.30 часа с литийно шествие, което ще пренесе Светините на Април 1876-та, от историческия музей до площад „20-ти април“. Там ще бъде извършен ритуалът по издигането на националния флаг. В историческия храм „Свето Въведение Богородично“ ще бъде от отслужен молебен за благоденствие Веднага след това, в 11.30 минути ще започне военно-историческия спектакъл възстановка „Мъжество и саможертва“.
Кулминацията на тържествата е тържественият митинг-заря , който програма „Хоризонт“ ще предаде пряко в 20.30 мин.
Официалното слово ще произнесе председателят на НС Цвета Караянчева.
В Клисура честванията продължават с възстановка на моменти от Априлсокто въстание. Снощи на площада в подбалканския град се състоя тържествен митинг-заря, на който присъства президентът Румен Радев. Почетена беше паметта на загиналите при погрома на въстанието над 400 клисурци. Днес Радев ще наблюдава възстановката, в която ще участват близо 200 души - самодейци, сред които и десетки от националното дружество "Традиция" от цялата страна.
В Копривщица тържествата започнаха още вчера, но ще продължат и днес.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Депутатите отхвърлиха създаването на комисии за имуществото на Пеевски и влиянието на Прокопиев
Дата: 07/05, 09:43
Инж. Кирил Ангелов: Имало е сигнали за развитие на свлачищен процес, но не са наблюдавани
Дата: 07/05, 09:29
Празник е! Днес водата може да бъде лечебна
Дата: 07/05, 09:23
Земеделец сигнализира за умишлена атака с дрон по 1400 дка реколта с щети за 400 000 евро
Дата: 07/05, 09:18
Загинали са двама души, а 20 са пострадали при катастрофи у нас през изминалото денонощие
Дата: 07/05, 09:10