Трайчо Трайков: Цената на електроенергията от АЕЦ "Белене" ще бъде 4 пъти по-висока от сегашната


10/06/2019, 19:03

Кадър: БНТ

Проектът АЕЦ "Белене" е невъзможен, ако правителството се придържа към заявките да не се харчат парите на данъкоплатците. Това коментира в "Още от деня" по БНТ бившият икономически министър Трайчо Трайков.

Икономистът проф. Боян Дуранкев посочи, че са необходими разчети, които да покажат дали е необходима централата, също дали е екологично чисто и дали цената е "приятна" за крайния български потребител. „Никой не знае каква ще е структурата на българската икономика през 2035 г. и дали тогава ще има експорт на тока, който произвеждаме, каза той.

„В момента България все още използва въглища и други твърди горива. Нещо, което другите страни имат програми за отказване, въпреки че те са след 2030 г. България има още кюмбета, каруци и коне. Модерната икономика е преминала това състояние. Трябва да се търси решение за структурата на българската икономика“, подчерта Дуранкев.

Трайчо Трайков каза, че цената на електроенергията от АЕЦ "Белене" ще бъде 4 пъти по-висока от сегашната. „Системата трябва да се базира на нови технологии, а не на системи от XX век“, изтъкна той.

„Като цяло мисля, че България върви в правилна посока и неслучайно нещата икономически изглеждат сравнително стабилни. Те не са толкова добри, колкото биха могли да бъдат, но при дадените обстоятелства, това е, което имаме“, смята бившият икономически министър.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



"24 часа": Завещание от Иво Калушев няма, туристическият съюз иска да откупи "Петрохан" от майка му
Дата: 02/05, 08:58

Сняг и силен студен вятър на прохода Шипка
Дата: 02/05, 08:49

49 пожара са ликвидирани в страната през изминалото денонощие
Дата: 02/05, 08:43

Около 5 декара е обхватът на свлачището, затворило пътя Пампорово-Смолян
Дата: 02/05, 08:32

Гергьовден в Lidl: прясно агнешко на цени, по-ниски от миналогодишните
Дата: 02/05, 08:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия