Под Еверест започна работа "най-високата" метеостанция на света


20/06/2019, 03:30

БНТ

Под връх Еверест започнаха работа две метеостанции, които са най-високо разположените в света. Апаратурата е разположена съответно на 8430 и 7945 метра надморска височина.

Научната и образователна организация National Geographic Society (NG) обяви, че станциите са част от 3-месечен научен проект, който има за цел по-доброто разбиране на климатичните явления на най-високите части на Земята.

Същата експедиция иска да събере и данни за това как се отразяват промените в климата на ледниците в планинската верига Каракорум.

Според учените, глобалното затопляне разтопява тези ледници с голяма скорост.

Тежките атмосферни условия в най-високите планини на света не са дали досега възможност да бъде проучен ефекта на климатичните промени над този район на планетата.

NG пише, че апаратурата ще попълни "критични пропуски в наличните данни за системите, поддържащи живота на Земята."

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Бившият служебен министър на енергетиката Трайчо Трайков: Кабинетът е в правото си да предприеме действие по смяната на Спецов
Дата: 09/05, 13:40

Веласкес определи групата за дербито с Лудогорец
Дата: 09/05, 13:34

БАБХ ликвидира четири огнища на шарка край Пловдив
Дата: 09/05, 13:20

Предупреждение за сериозно понижение на температурите, дъжд и гръмотевици в близките дни
Дата: 09/05, 13:11

В Бургас стартира вторият етап от Giro d'Italia
Дата: 09/05, 13:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия