Община Стара Загора организира общоградско възпоменание на загиналите мирни жители от града и района, при опожаряването на Стара Загора и старозагорското клане през 1877 г. Това съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора.
На 19 юли 2019 г. отбелязваме Деня на възпоменание на жертвите-православни християни.
_%20502x%20670.jpg)
Старозагорци се събраха днес в 17.00 часа в църквата „Света Троица”, където Старозагорският митрополит Киприан и свещеници отслужиха вечерна служба.
След това тръгна литийно шествие до Мавзолей–костница „19 юлий 1877”.
_%20502x%20670.jpg)
Там бе отслужена заупокойна молитва в памет на загиналите при опожаряването на града старозагорци.
Венци бяха поднесени от Община Стара Загора, Общински съвет Стара Загора и Областен управител на област Стара Загора, цветя поднесоха и много граждани.
_%20502x%20670.jpg)
По време на драматичните събития в града и района са избити над 14 хиляди българи, повече от 1000 местни жители умират от глад и гонения, отвлечени са над 10 хиляди млади жени, момчета и момичета.
Само в църквата „Св. Троица“ са изклани близо 3000 души.
През 2019 г. се навършват 142 години от боевете за защитата на града по време на Руско-турската освободителна война. Община Стара Загора ще отбележи годишнината със специална програма.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Лавров: Москва е готова да преговаря с Киев
Дата: 23/06, 13:47
Административен съд – Варна остави без разглеждане жалбата на организатора на „Парад на гордостта“
Дата: 23/06, 13:31
Има сигурно решение за високия холестерол
Дата: 23/06, 13:30
Бизнесът: Майките трябва да получават 100% обезщетение, ако се върнат по-рано на работа
Дата: 23/06, 13:27
Условни присъди за бивш шеф на "Градски транспорт" - Варна и шеф на надзорна фирма за опит за измама за над 230 000 лева
Дата: 23/06, 13:251 Коментар