Човечеството от днес живее "на кредит", защото вече е изчершало всички природни ресурси на планетата за тази година и това е с два месеца по-рано, отколкото преди 20 години. За това алармират еколозите от организацията "Глобъл Футпринт нетуърк", цитирани от БТА.
Според анализите им човечеството днес използва природните ресурси почти два пъти по-бързо от капацитета за възстановяване на екосистемите.
Различните страни правят това по различен начин. Катар, например, изчерпва ресурсите си за цялата година само за 42 дни, а Индонезия - за 342. Ако всички живеят като французите, ще ни трябват 2,7 планети, а ако възприемат потреблението на американците, ще са необходими пет планети.
За да се измести денят на изчерпване на ресурсите към 31 декември, главният инструмент е намаляване на емисиите парникови газове. Ако намалим емисиите въглероден диоксид с 50%, можем да спечелим 93 дни годишно или да изместим деня на изчерпването до октомври, изчислява "Глобъл футпринт нетуърк".
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия
Дата: 09/05, 16:52
Автомобил излезе от пътя близо до мястото, на което загина Сияна
Дата: 09/05, 16:42
Издирват 49 бивши работници на "Химко", за да си получат заплатите
Дата: 09/05, 16:30
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 09/05, 16:30
Александър Николов ще играе за иранския Фулад Сирджан на финалите за азиатската Шампионска лига
Дата: 09/05, 16:21