Иран иска да изнася най-малко 700 000 барела петрол дневно, а в най-добрия случай и до 1,5 милиона барела, ако Западът желае да преговаря с него за спасяване на яденото споразумение от 2015 година, казаха днес пред Ройтерс двама ирански представители и един дипломат.
В знак на добра воля и стъпка напред за отваряне на възможност за преговори, отговорихме на френското предложение. Искаме да изнасяме 700 000 барела петрол дневно и да ни се плаща в брой това е само като начало. Количеството трябва да достигне 1,5 милиона барела дневно, каза високопоставен ирански представител, пожелал анонимност.
Друг представител уточни, че иранската програмата за балистични ракети "не може и няма да" подлежи на преговори. Подчертахме го ясно и открито, допълни той.
Иранските представители не разясниха споменатото френско предложение, отбелязва Ройтерс.
Ирански дипломат каза, че страната му изключва преговори по правото си за обогатява уран и по иранския цикъл за производство на ядрено гориво, а "в замяна ще бъдем изцяло ангажирани с ядреното споразумение от 2015 година".
Източници от петролния сектор заявиха пред Ройтерс, че иранският петролен износ е намалял през юли до 100 000 барела дневно заради американските санкции, наложени, след като САЩ се изтеглиха от ядреното споразумение миналата година.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 10/05, 08:30
Полицията издирва непълнолетни, заподозрени за стрелбата по автобус в Перник
Дата: 10/05, 08:26
Путин: Русия може да започне "цивилизован развод" с Армения
Дата: 10/05, 08:21
Бургас посреща честната ръка на Свети Георги Победоносец
Дата: 10/05, 08:21
Борисов с виц за Гълъб Донев: Ще прави бюджета перо по перо
Дата: 10/05, 08:17