Президентът на Русия Владимир Путин предупреди днес, че бойците на "Ислямска държава" (ИД), държани в плен от кюрдските сили в Североизточна Сирия, може да избягат вследствие на турската военна операция в региона, предаде Ройтерс, цитирана от novini.bg.
В изявление пред срещата на върха на Общността на независимите държави (ОНД) в Ашхабад Путин каза, че заради навлизането на турската армия в региона кюрдите изоставят лагерите със задържаните джихадисти, които просто могат да се разбягат". "Не съм сигурен дали турската армия ще може - и колко бързо - да вземе това под контрол", каза той. Путин добави, че по данни на руското военно разузнаване става дума за стотици и хиляди бойци от ИД, което е реална заплаха не само за Сирия, но и за Иран и други държави.
Руският държавен глава изрази също съмнение, че сирийската правителствена армия ще съумее бързо да установи контрол върху центровете за задържане на джихадисти. Той прикани страните от ОНД да мобилизират разузнавателните си ресурси за отразяване на тази заплаха.
В речта си пред форума Владимир Путин се спря и на темата за ракетите за среден и малък обсег. По думите му САЩ преднамерено не отговарят на предложението на Русия такива ракети да не бъдат разполагани по света. А съюзниците на САЩ не могат и нищо да отговарят без тях, защото по този въпрос техният суверенитет е силно ограничен и те нямат собствено мнение, добави руският президент.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Застреляха мъж в Германия, полицията издирва заподозрения
Дата: 12/05, 07:14
Обявиха жълт код за опасно време в 18 области
Дата: 12/05, 07:08
Иран предупреди, че е готов да преподаде урок на всеки агресор
Дата: 12/05, 07:04
Бюджетната комисия в НС разглежда двата законопроекта на „Прогресивна България“ за овладяване на цените
Дата: 12/05, 07:00
Адресите без ток днес във Варна и региона
Дата: 12/05, 07:00