Турция е готова да разгледа възможността за изпращане на турски военни в Либия, ако подобна молба бъде отправена от Правителството на националното съгласие в Триполи. Това заяви днес турският президент Реджеп Ердоган на пресконференция в Тунис, предаде ТАСС, цитирана от Novini.bg.
"Ние никога не сме се намирали в друга страна без покана от страна на властите на тази държава. Ако пристигне подобна покана, то ние ще я разгледаме", заяви турският президент, който пристигна днес на изненадващо посещение в Тунис.
Ердоган заяви още, че в момента в Либия се намират най-малко две хиляди бойци на частната руска военна компания "Вагнер". По думите на Ердоган в Либия присъстват също бойци от Судан, чиято численост надвишава 5 хиляди души.
Ръководителят на правителството на националното съгласие в Либия Файез ел Сарадж потвърди на 23 декември, че е поискал от Турция военна помощ. Подписаното през ноември турско-либийско споразумение за сътрудничество във военната сфера предвижда възможности за доставка на техника, оборудване и въоръжение за използване при наземни, морски и въздушни операции.
В Либия в момента паралелно съществуват два органа на изпълнителната власт: международно признатото Правителство на националното съгласие на Сарадж и временният кабинет на Абдулла Абдуррахман ат Тани, действащ в Източна Либия съвместно с парламента и поддържан от Либийската национална армия на маршал Халифа Хафтар.
На 12 декември Хафтар обяви, че неговите сили започват "решаващата битка за столицата". Командването на Либийската национална армия неколкократно е подчертавало, че ще се противопостави на всяка чуждестранна намеса във вътрешните работи на Либия и заплаши да потопи корабите и да свали самолетите с турска военна помощ.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Откриха шофьора, избягал от катастрофата с линейка в центъра на София
Дата: 21/04, 21:19
Стефан Янев: Гласуването е срещу статуквото и поставя тежка задача пред Румен Радев
Дата: 21/04, 21:02
Янкулов: Мисля, че Сарафов си дава сметка пред какви предизвикателства изправя цялата правосъдна система
Дата: 21/04, 20:502 Коментара
Иран все още не е взел решение дали да участва в преговори със САЩ
Дата: 21/04, 20:40
Григор Димитров отсече: Животът не е само тенис, нямам какво да доказвам на никого
Дата: 21/04, 20:27