Унищожават 45 кг пчелен мед заради грешни етикети


08/01/2020, 21:08

Унищожават 44 кг и 700 гр мед заради нарушение при етикетирането, съобщиха от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ).

Търговци в страната ще трябва да доказват произхода на още 62,77 кг мед, които не са били придружени от документите, изисквани по регламент. Продукцията им била некоректно етикетирани и без идентификационна маркировка. 

Предписанията за некоректно етикетиране са издадени от областните дирекции на БАБХ в Кюстендил, Русе и София област. Съставени са 9 акта за установяване на административни нарушения, включително за липса на регистрация на обекта като търгуващ с храни. 

От Кюстендил и Сливен са установени нарушения при етикетирането на меда - липсва страна на произход, която задължително трябва да бъде изписана на етикета на пчелния продукт.

Нарушенията са открити при тематичните проверки от 16 декември 2019 г. до 03 януари 2020 г. Контролът целеше да провери съответствието на етикетирането на пчелен мед и пчелни продукти с изискванията на Регламент (ЕС) № 1169/2011 за предоставяне на информация за потребителите, като особено внимание се обърне на посочването на страната на произход, където е бил добит медът - задължително изискване на чл.5 от Наредбата за изискванията към пчелен мед, предназначен за консумация от човека. 

На територията на цялата страна са проверени общо 736 търговски обекта, от тях 529 за търговия на дребно, 67 - на едро, 140 обекта за обществено хранене.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



8 май – Световен ден на Червения кръст и Червения полумесец
Дата: 08/05, 00:30

Мартин Карбовски за правителството на Радев: Приличат на хора, на които ще се довериш, ако си купуваш кола на старо
Дата: 08/05, 00:00

Реал Мадрид с изявление след сбиването между Валверде и Чуамени
Дата: 07/05, 23:55

Връщат отменените състезания на Никола Цолов в календара
Дата: 07/05, 23:48

Министърът на външните работи на Северна Македония: Не сме готови за промяна на конституцията
Дата: 07/05, 23:41

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия