fakti.bg
Колонизацията на най-близките космически тела е една от най-важните задачи пред съвременната космонавтика, но това изисква постоянни доставки на кислород от Земята, което е трудно и скъпо. Ето защо учените постоянно търсят алтернативни методи за производството на въздуха, необходим за живота в извънземни екосистеми.
Европейската космическа агенция твърди, че е открила ефективен способ за добив на кислород за бъдещите колонизатори на Луната. Той ще се произвежда от лунния прах (реголит), който се състои от 40-45% кислород.

Методът е относително прост. Реголитът се смесва с разтопен калциев хлорид (CaCl2), след което се нагрява до 950°C и се подлага на електрическо напрежение. Процесът на електролиза на разтопените соли е съпроводен от отделянето на кислород.
Реакцията е доста ефективна - от 3 тона лунен прах се получава 1 тон кислород. Той е годен както за дишане, така и за производството на ракетно гориво. Остатъчният продукт са метални сплави, които могат да се използват за строителството на лунни станции.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Във Варна се състоя ритуал по тържественото издигане на флага на Военноморските сили
Дата: 06/05, 09:50
Голям протест на сръбските студенти е насрочен за 23 май
Дата: 06/05, 09:42
8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 06/05, 09:40
Променят движението в центъра на Варна заради празника
Дата: 06/05, 09:33