Експерт: Ако проблемите с водата продължат, цената на тока може сериозно да скочи


22/01/2020, 10:31

Снимка Булфото

Ако проблемите с водата продължат, цената на тока може сериозно да скочи. За това предупреди в предаването "Преди всички" на БНР експертът по управление на околната среда Боян Рашев.

В момента България вече не е износител на електроенергия, припомни Рашев. Може да се стигне до сериозно увеличаване на цената на тока, а това в България е свързано с политически драми, заяви той.

Когато ВЕЦ-овете нямат вода, те няма как да произвеждат и тогава трябва ТЕЦ-овете да произвеждат възможно най-много, а това ще ни излиза много скъпо. Цялата енергийна система ще генерира много големи разходи и много големи загуби съответно. За момента правителството удържа да не увеличи цената на тока, но това започва да става неизбежно. И тук говорим за много голямо увеличение на цената на тока. За момента индустрията го отнася, но това не може до безкрайност да се поддържа, заяви Рашев.

Друго решение за Перник няма, освен София да подаде вода към Перник и това може да стане само ако се даде вода от Бели Искър, допълни Боян Рашев. Той обясни, че деривация "Грънчар" захранва язовир "Белмекен", а той в момента е наполовина пълен. "Белмекен" е сърцето на най-важната хидро-енергийна каскада в България, която има много голямо значение за енергийната система, подчерта Рашев.

Не казвам, че прехвърлянето на вода към Перник ще създаде проблем там, но ако сушата продължи и ако в Рила няма валежи през зимата, може напролет да се окаже, че всичките ни големи язовири са относително празни, а това най-тежко би се отразило на енергийната система, ако районът около Белмекен остане празен, коментира експертът.

Голямата грешка по отношение на Перник е направена през 2003-2004 година, когато "Стомана" – Перник като много голям потребител на вода спира да използва язовир "Пчелина", смята Рашев.

В България започна да се внася боклук в  момента, в който Китай затвори границите си за боклук, тоест в края на 2018 година, посочи Боян Рашев в коментара си по друга актуална тема - за вноса на отпадъци.

Огромни количества боклук се внасят напълно законно. В България се случват много инвестиции в рециклирането точно защото Китай вече не е единственото място, където Европа да си рециклира боклука. България има конкурентни предимства в сравнение със Западна Европа в много отношения. Германия примерно в момента рециклира много голяма част от пластмасите си в България. И в Румъния, и в Полша, в цяла Източна Европа. Тук въпросът е каква част от този боклук, дето идва в България, реално се рециклира и каква част се изгаря някъде и от тоя, дето се изгаря някъде, каква част се изгаря по адекватен начин, така че да няма замърсяване, заяви експертът.

Колкото и странно да звучи на много хора, изгарянето на отпадъци емитира по-малко замърсители, отколкото изгарянето на българските лигнитни въглища, ако говорим за серни и азотни оксиди например, изтъкна Боян Рашев.

Големият проблем с емисиите от отпадъци е когато отпадъците се изгарят вкъщи или в някакви инсталацийки, където се изгарят само отпадъци и биомаса и където не се достига нужната температура. Тогава имаш наистина проблем, свързан със замърсяването, коментира експертът.

Боян Рашев определи като лудост призива да се забрани целия внос на отпадъци, защото ако се направи, това би довело до проблеми за цялата индустрия.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Джиро-то блокира Подбалканския път при Петолъчката
Дата: 09/05, 08:44

Скромен парад предстои в Москва, примирието с Украйна влезе в сила
Дата: 09/05, 08:40

Трафикът на всички гранични преходи и пунктове със съседните държави тази сутрин
Дата: 09/05, 08:30

Абитуриентката Савина за разходите по бала: Мамо, това са две нови коли!
Дата: 09/05, 08:271 Коментар

Лукашенко: Всички държави да съхранят наследството на 9 май в името на едно щастливо бъдеще
Дата: 09/05, 08:12

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия