Ледовете в Гренландия и Антарктика се топят шест пъти по-бързо


16/03/2020, 23:13

Ледовете в Гренландия и Антарктида се топят шест пъти по-бързо, отколкото през 90-те години на миналия век. Това означава, че до 2100 г. морското ниво може да се увеличи със 17 см, съобщи в. "Дейли мейл", цитиран от в. Монитор. Тази скорост на топене би застрашила 400 милиона души от наводнение в крайбрежните райони. 

Учени от 50 международни организации изследваха шелфове с топящ се лед. За целта те са обработили данни от 11 спътникови мисии и 26 отделни анализа, за да уточнят промените, масата, обема, потока и гравитацията. 

 

От 1992 г. до 2017 г. Антарктида и Гренландия са загубили 6,4 трилиона тона лед. Това е повишило морското ниво със 17,8 мм. 60% от това покачване се дължи на стопения лед в Гренландия, а 40% от този в Антарктида. Комбинираният темп на топене се е увеличил от 81 милиарда тона годишно през 90-те години на миналия век до 475 милиарда тона годишно след 2010 г.

"Спътниковите наблюдения на полярния лед са съществени за наблюденията и прогнозите как промените в климата могат да се отразят на загубата на лед и покачването на морското ниво - каза един от авторите на изследването Ерик Айвинс от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА. - Макар и компютърните симулации да ни дават възможност да правим прогнози, спътниковите измервания ни дават убедителни и безспорни доказателства"./ dnes.bg

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Кузман Илиев: Държавата готви диктат над бизнеса, очакват ни по-високи данъци
Дата: 11/05, 21:55

Милиони зрители по света видяха сватбата на Лавиния и Цветелин от Долни Пасарел
Дата: 11/05, 21:53

Икономист: Раздутата държавна администрация помпа цените, заплатите в държавния сектор изпревариха частния
Дата: 11/05, 21:48

Украйна е готова за среща между Зеленски и Путин
Дата: 11/05, 21:43

Кандев замина за Габрово
Дата: 11/05, 21:39

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия