При отмяна на пътуване заради COVID-19 не ни връщат парите, това става ясно от еврозаконите, променени заради пандемията, пише Monitor.bg .
В разписаните закони на ЕС са разгледани 2 варианта - провалено организирано пътуване или самостоятелно такова. Някои от тях обаче претърпяха промени след разпространяването на епидемията от корона вирус. Ако сме част от организирана екскурзия, която е отменена от туроператора, по закон той е длъжен да ни върне вече заплатената сума или да ни предложи алтернативен продукт. Това не важи за случаите, когато отмяната се дължи на разпространението на корона вирус - тогава нямаме основание да си искаме парите обратно, тъй като туристическата фирма няма контрол над заразата.
При фалит на туроператора - пътуванията му се защитават от застрахователната компания. Редът е постановен от министерството на туризма. Ако сами сме организирали пътуването си, при проблем можем да се обърнем към Европейския потребителски център, уточнява БНТ.
По същата логика - авиокомпанията е длъжна да ни върне парите без допълнително обезщетение, защото отмяната не е по нейна вина. За да бъде доказана вина, от друга страна, трябва да се стигне до съда, но процедурата е бавна.
Задължение и на авиокомпаниите е да върне сумата от цената на билета, ако полетът е отменен в последния момент, или да предложи алтернатива. Голяма част от тях предлагат смяна на датите и услугите без допълнително таксуване или ваучер за бъдещо пътуване.
Законите на ЕС за защита на потребителите важат в 3 основни ситуации:
-Когато става въпрос за европейски компании;
-Когато полетите се изпълняват на територията на ЕС от авиокомпаниите, които не са част от Европейския;
-Когато полетите излитат или кацат в ЕС;
Списъкът с насоки не обхваща само пътуването по въздух, а и тези с железопътен транспорт, автобус или кораб.
Туризмът е на практика най-пострадалият отрасъл от големия брой отменени полети и екскурзии, вследствие на наложените забрани, свързани с пандемията за пътувания в отделните държави.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
ЦИК обяви новите депутати, заемащи местата на избраните в правителството
Дата: 08/05, 16:22
ЕК с указания за риска от затруднения в доставките на самолетно гориво
Дата: 08/05, 16:17
На живо: Първото заседание на правителството на Румен Радев
Дата: 08/05, 16:05
Тир се запали в движение на АМ "Тракия"
Дата: 08/05, 16:04