Полски учени откриха как да забавят коронавируса


04/04/2020, 15:59

Група учени от Ягелонския университет в Краков смятат, че са намерили инструмент, който значително забавя инфекцията на коронавируса SARS-CoV-2. Това съобщи Полската агенция за пресата, цитирана от БГНЕС.

Изследователите смятат, че тяхното постижение е обещаваща първа стъпка към изобретяване на лекарство или ваксина. „Веществото, което разработихме, е иновация от световна класа“, заяви професорът-вирусолог Кшиштоф Пиртс.

Изобретението е химично съединение, наречено HTCC. Съобщава се, че влияе не само на SARS-CoV-2, но и на MERS-CoV - причинителят на респираторния синдром в Близкия изток, който се появи в Саудитска Арабия през есента на 2012 г.

Сега полските учени планират да започнат клинични изпитвания на тяхното лекарство. HTCC е патентован и преди това тестван върху животни, но все още не е получено разрешение за употреба при хора. При гризачите това вещество не предизвиква влошаване на работата на дихателната система и не показва токсичност.

HTCC-полимерното съединение е създадено на базата на хитозан, получен от скариди или гъби. Изследователите са открили, че този полимер се свързва с протеина, който образува „корона“ на вируса и блокира взаимодействието му с клетъчния рецептор, тоест не може да навлезе в човешките клетки.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Стефка Костадинова даде пълномощно на Весела Лечева
Дата: 06/05, 13:05

Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 06/05, 13:00

Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 06/05, 13:00

Лятна занималня „Шампиони и приятели“ – лято, изпълнено с игри, спорт и нови приятелства!
Дата: 06/05, 13:00

Делян Пеевски: 6 май е празник почитан от всички религии и етноси
Дата: 06/05, 12:54

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия