Вероятно днес броя на случаите с COVID-19 в света ще достигне 6 млн., а 365 хиляди ще достигне борят на починалите. Това прогнозира доц. Ангел Кунчев от Националния оперативен щаб, цитиран от Дарик.
За вчерашния ден все още най-голям е броят на новозаразените в две страни - САЩ с 22 хил. нови случая и Бразилия с 24 000. В Русия са 8 371, Франция 3 300 и в другите страни вече са значително по-малко - под 1000.
Вече втора седмица Швеция е водеща в Европа по заболеваемост. За вчерашния ден новорегистрираните случаи там са 669, а починалите за 24 часа са 46. За сравнение с Дания - новите случаи са 32, а починалите са 3. Разликата е над 15 пъти.
На Балканите също има интересно явление, отбеляза Кунчев. Три страни имат под 10 новорегистрирани за вчерашния ден - Хърватия, Гърция и България. Останалите са с по-голям брой. Водеща е Турция с 1182 нови случая, а смъртните случаи там са 30.
"Тези данни ни дават основание за оптимистични заключения, че разпространението в България и на Балканите на COVID-19 стабилно намалява, което ще ни даде възможност в първата половина на юни да вземем решение за допълнително отхлабване на мерките, особено в рамките на ЕС, където очаквам, че ще има общо репение в средата на юни за напълно отваряне на границите и свободно движение на хора", обясни Кунчев.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Катастрофа по пътя Добрич - Варна затруднява движението
Дата: 10/05, 10:04
Русия и Украйна се обвиниха взаимно в нарушения на тридневното примирие
Дата: 10/05, 09:59
Нетаняху поздрави Румен Радев за победата и встъпването в длъжност на новото българско правителство
Дата: 10/05, 09:451 Коментар
Лекар за края на обажданията до джипито: Поставени сме пред дилемата да бъдем хора или изпълнители на абсурдни наредби
Дата: 10/05, 09:381 Коментар
Проф. Чорбанов: Хантавирусът не е заплаха за масова епидемия, у нас трябва да се тревожим за морбили
Дата: 10/05, 09:251 Коментар