ЕС обсъжда отварянето си за трети страни


24/06/2020, 22:25

Европейските страни продължават дискусиите си, за да съставят списък на страните, чиито граждани ще бъдат допускани да влизат в Съюза от 1 юли на базата на епидемиологични критерии, които рискуват да изключат от списъка САЩ, предаде Франс прес, като се позова на дипломатически източници.

"Целта е да има одобрен списък до края на седмицата", каза за Франс прес европейски източник.

Този списък трябва да включва между 10 и 15 страни и ще бъде тема на разговор на постоянните представители на страните членки в петък. Те дебатираха днес серия от критерии, които трябва да бъдат взети предвид, за да се разреши на пътници, идващи от трети страни, да влязат в съюза или в Шенгенската зона. Но тези дискусии ще продължат, предава БТА.

Несъществените пътувания към блока са забранени от средата на март и ограниченията трябва да бъдат прогресивно вдигнати от 1 юли.

Според вътрешен документ на Съвета на ЕС, с който се е запознала АФП, страните, които могат да бъдат засегнати от вдигане на рестрикциите за пътуване, трябва да имат епидемиологична ситуация, която да е съпоставима или по-добра от тази в ЕС.

Прагът от 16 случая на зараза на 100 000 жители за 14 дни се споменава в документа, което изключва САЩ, страната с най-много смъртни случаи от Ковид-19 в света (над 121 000).

Вчера в. "Ню Йорк таймс" спомена за два проекта за списък на страните, за които се преговаря в ЕС, от които САЩ са изключени, припомня Франс прес.

Източници са казали и пред ДПА, че освен САЩ, от финалния списък могат да бъдат изключени и граждани, идващи от Русия и Бразилия.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп забрани от 13 март влизането на територията на страната на пътници от повечето европейски страни, за да спре разпространението на пандемията. Той направи същото и спрямо Китай, Иран, Бразилия, Мексико и Канада.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Рубио: САЩ разширяват защитния чадър за търговското корабоплаване през Ормузкия проток
Дата: 05/05, 22:54

Хампарцумян: Корупционните пари са данък върху всички нас, само че данък в частна полза
Дата: 05/05, 22:42

Спасиха 1500 бийгъла, предназначени за научни експерименти
Дата: 05/05, 22:32

Лятна занималня „Шампиони и приятели“ – лято, изпълнено с игри, спорт и нови приятелства!
Дата: 05/05, 22:30

И Детското отделение в МБАЛ - Карлово е застрашено от закриване
Дата: 05/05, 22:23

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия