Проф. Витанов: Има четири вероятни сценария за епидемията у нас


27/07/2020, 09:18

Кадър БНТ, архив

Има четири сценария за развитието на епидемията на коронавируса у нас и нарастването на броая на заразените. Това заяви пред Нова тв математикът от БАН и член на Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов.

"Най-благоприятният сценарий е изведнъж всички да започнат да спазват мерките, така като се спазваха през март и април. Тогава в края на август ще имаме 11 500 случая, а в края на септември ще имаме 13 500. Той е малко вероятен. Има друг сценарий, който е относително оптимистичен. Той е казва така – 80-те процента от хората, които спазват мерките, да продължават да ги спазват и част от останалите 20% започват да спазват  тези мерки. Тогава на края на август ще имаме поне 14 000, в края на септември – не по-малко от 20 000. Следващият сценарий е по-песимистичен. При него тези 80% продължават да си спазват мерките, а останалите не ги спазват. В този случай в края на август ще имаме поне 16 000 случая, а в края на септември –  поне 25 000. Четвъртият сценарий ще се случи е здравната система започне да отказва", обясни проф. Николай Витанов.

Той предполага, че при него броят на заразените ще достигне шестцифрено число в късната есен.

"Ако нещата в България се развиват по неблагоприятния сценарий може да се стигне до четирицифрено число на смъртните случаи", каза още проф. Витанов.

"Животът може да си продължи, просто хората трябва да се пазят. Там е разковничето. Пазете себе си и близките си. Дезинфекцирайте се, мийте си ръцете. Внимавайте, когато сте на обществени места с много хора", съветва специалистът.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Линията Варна – Батуми се утвърждава като ключов коридор между Европа и Кавказ
Дата: 09/05, 15:13

Германия подготвя забрана на електронните цигари за еднократна употреба
Дата: 09/05, 15:07

На търг продават лични вещи на Мерилин Монро
Дата: 09/05, 14:501 Коментар

Говорителят на Кремъл: Пътят до мирно споразумение е много дълъг
Дата: 09/05, 14:401 Коментар

Министър Енчо Керязов откри Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Дата: 09/05, 14:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия