Лента.ру: Българска компания е собственик на кораба, който избухна в Бейрут


06/08/2020, 11:21

Кадър РТ Борозу Дарагахи 

През 2013 год. той транспортирал селитрата от Батуми в Мозамбик, но трябвало да спре заради авария в Ливан

Българската компания е собственик на кораба, прерозвал амониевия нитрат, който преди дни избухна на пристанището в Бейрут. Това твърди председателят на един от руските моряшки синдикати Николай Суханов, съобщава Lenta.ru,., преведе "Грамофона".

 Виж името на компанията тук https://lenta.ru/news/2020/08/06/vladelez/

Суханов уточни, че корабът Rhosus е пътувал под удобния молдовски флаг. В такава ситуация реалният собственик много трудно може да бъде открит, а в повечето случаи документите така се подготвят, че няма как собственикът да бъде подведен и под отговорност.

До българската следа се стигнало, след като първоначално станало ясно, че корабът е бил собственост на руснак. През 2013 год. той транспортирал селитрата от Батуми в Мозамбик, но трябвало да спре заради авария в Ливан.

 

Властите забранили на плавателния съд да напусне пристанището. Собственикът, Игор Грешучкин обявил банкрут и изоставил екипажа от руснаци и украинци. Моряците били повече от година в Бейрут, където бедствали без храна и пари. Грешучкин пък в момента живее в Кипър.

Как и кога плавателният съд е станал собственост на българската компания, не е ясно. Повече от 6 години амониевият нитрат от корба се е съхранявал на пристанището в Бейрут. Властите смятат, че не са били спазвани мерките за безопасност, а преди месеци е имало и предписание, че товарът е изключително опасен и трябва да се премести.

На 4 август 2750-те тона селитра избухнаха, а чудовищната експлозия уби стотици. Над 4000 са ранените. Смята се, че поне 300 000 души в Бейрут са останали без жилища. Броят на загиналите все още не е ясен, а цифрата постоянно расте.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Черно море и Спартак взеха лиценз, Берое - не
Дата: 08/05, 14:01

Махат Кандев
Дата: 08/05, 14:00

Демерджиев: Доволен съм от Кандев, но НС решава кой да е главен секретар на МВР
Дата: 08/05, 13:56

Стармър след провала на изборите: Няма да подам оставка
Дата: 08/05, 13:55

Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 08/05, 13:50

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия