Джо Байдън може да избере жена за министър на отбраната


14/11/2020, 22:26

Кадър: БНТ

Историческа крачка може да предприеме Джо Байдън . Очаква се решението да бъде взето до дни.

Очаква се избраният за президент на САЩ Джо Байдън да направи историческа крачка и за пръв път да избере жена за министър на отбраната, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА

Така ще падне една от малкото останали бариери пред жените в правителството и президентския кабинет, отбеляза агенцията.

Политически умерената Мишел Флорной, ветеран от Пентагона, е разглеждана от длъжностни и добре осведомени лица като първи избор за поста.

Този подбор ще стане след бурен период в Пентагона, през който по време на мандата на Доналд Тръмп начело на ведомството се изредиха петима мъже.

Последният напуснал министерския пост е Марк Еспър. Той беше уволнен от Тръмп в понеделник, след като беше на различно мнение по теми, включващи изтегляне на войски и използване на военните за потушаване на граждански безредици.

Ако бъде утвърдена, Флорной ще бъде изправена пред бъдеще с намаляващ военен бюджет и възможно участие на военните в разпределянето на ваксината срещу коронавирус.

Демократите отдавна искат да назначат жена на този най-висок пост в министерството, което допреди пет години не беше отворило всички длъжности, включващи участие в бойни действия, за жени.

Предполагаше се, че Флорной ще бъде изборът на Хилари Клинтън за военен министър, ако беше спечелила изборите през 2016 г.

Смятана за уравновесена и привърженик на силно военно сътрудничество в чужбина, 59-годишната Флорной е била на различни длъжности в Пентагона от 90-те години на миналия век насам, а последният ѝ пост беше зам.-министър по политическите въпроси от 2009 до 2012 г.

В момента е в управителния съвет на свързаната с отбраната фирма "Буз Алън Хамилтън". Това може да предизвика загриженост за конфликт на интереси, но нейните умерени възгледи вероятно ще осигурят подкрепа и от двете политически сили за пост, който изисква утвърждаване в Сената.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Кметът: Варна е гостоприемен град с отворени към света хора. Но в България всички са равни пред закона
Дата: 08/05, 18:35

Проф. Здравко Попов: Новият кабинет не е политически, а административен
Дата: 08/05, 18:24

14 души дариха кръв доброволно във Варна днес
Дата: 08/05, 18:10

Французинът Пол Мание спечели първия етап от Giro d’Italia от Несебър до Бургас
Дата: 08/05, 18:00

16 екипажа от страната ще участват в 29-ото Класик рали „Нептун“ във Варна
Дата: 08/05, 17:53

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия