кадър бТВ
Хората под карантина няма да могат да участват в изборния процес. „Внесените промени в Закона за извънредното положение няма да осигурят възможност на карантинираните да участват в изборите“. Това каза пред БНР социологът Цветозар Томов, бивш член на ЦИК.
Според него проблемите ще дойдат от няколко посоки:
„От една страна заради капацитета на изборната администрация. С подвижни урни няма да могат да гласуват повече от 20 000 души. А хората, които биха се нуждаели да гласуват по този начин, ако изборите бяха днес, са 40 000. В предишния пик на пандемията обаче те бяха 150 000… Ваксинирането на хората от секционните избирателни комисии е невъзможно. Трябва месец след поставянето на първата ваксина, за да се придобие имунитет. Това означава, че в края на февруари властите вече трябва да знаят кои хора ще са част от СИК. Това няма как да се случи. Трудно също ще се намерят желаещи, които да участват в мобилни секционни комисии, защото това участие ще бъде особено опасно“.
Томов допълни: „Имаше отчетливо нежелание за въвеждане на гласуването по пощата, което можеше единствено да осигури нормална обстановка за упражняване на вота. Може би защото не се познава този тип гласуване, а и може би управляващите се страхуват от повишена активност на българските избиратели извън страната“.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Полицията издирва 71-годишния Антон от Перник
Дата: 09/05, 10:09
Председателят на НСИ: За първи път имаме покачване при абсолютно всички стоки и услуги
Дата: 09/05, 10:00
Още един голям делфин е изхвърлен на плажа във Варна
Дата: 09/05, 09:472 Коментара
Русия съобщи за украинска атака с ранен цивилен
Дата: 09/05, 09:442 Коментара