Снимка: Pexels
Чешки семейства подадоха жалба в Европейския съд за правата на човека срещу задължително ваксиниране на децата. От институцията постановиха, че задължителната ваксинация може да се разглежда като необходимост в демократичните общества.
"Мерките могат да бъдат разглеждани като "необходимост в демократичното общество", мотивира съдът решението си и отбелязва, че чешката здравна политика е в съответствие с "най-доброто" за децата.
Съдът допълва, че целта е всяко дете да бъде предпазено от сериозни заболявания чрез ваксинация или изграждане на стаден имунитет.
В резултат на това съдът заключи, че няма нарушение на Член 8 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, която е свързана с право на зачитане на личния и семейния живот.
За първи път евросъдът излиза с решение за задължителната ваксинация срещу детски заболявания. Експерти коментират, че решението може да окаже огромно влияние върху всяка политика за задължително ваксиниране срещу коронавируса.
В Чехия е задължително ваксинирането на деца срещу 9 заболявания, включително дифтерия, тетанус, морбили, хепатит Б и други.
Чешки родители внесоха жалба в европейския съд, след като бяха глобени за отказ да ваксинират децата си. Поради същата причина властите отказват достъп на деца до детски градини.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Преподавателят по наказателно право в СУ проф. Пламен Панайотов: Въпросът не е кой ще прави номинациите, а какви хора ще бъдат излъчени
Дата: 12/05, 00:00
Двама убити и шестима ранени при стрелба в Ница
Дата: 11/05, 23:55
Гърция иска да ограничи масовия туризъм в популярни дестинации в страната
Дата: 11/05, 23:49
Виктор спечели тази вечер в "Като две капки вода", но не се класира във финалната четворка
Дата: 11/05, 23:42
Любослав Пенев отправи емоционален призив в личния си профил
Дата: 11/05, 23:35