Снимка Пресслужба Президентство на България
"Петел" продължава да следи какво се случва с отношенията между България и нейна съседна държава. Сред точките в предложението на португалското председателство на Съвета на Европейския съюз, подготвено за помощ в решаване на спора на България и Северна Македония, е включването на историци от ЕС в работата на двустранната комисия.
Това каза в Рим македонският президент Стево Пендаровски. Той коментира темата за непубликуваното официално предложение на португалското председателство, чиято цел е да намали напрежението между София и Скопие, за да отпадне българското вето за преговори на Северна Македония с ЕС.
Пендаровски е на посещение в Рим заедно с българския си колега Румен Радев за традиционно отдаване на почит пред светите братя Кирил и Методий. Двамата имаха възможност да разговарят преди и по време на полета си от Скопие до Рим с български самолет вчера следобед, пише dnevnik.bg.
Няма конкретни резултати от срещата им, но в Скопие погледите са насочени към нея, тъй като от ЕС има натиск българското вето да отпадне на Европейския съвет на 21-22 юни и португалското предложение е част от това.
"Радев казва: сега ще искаме гаранции от ЕС дали ще се прилага Договорът за добросъседство. Нямаме нищо против трета страна, ЕС или Европейската комисия да каже дали договорът се движи с добро темпо, каза още Пендаровски, без да навлезе в подробности. Не ни пречи да дойде трети човек и да каже: това е истината."
"Оставам оптимист"
Историческата комисия, към която е насочена голяма част от вниманието на обществеността в България и Северна Македония, обаче не изчерпва съдържанието на договора, подписан от 2017 г. Той предвижда укрепване на сътрудничеството във всички сфери и подобряване на отношенията. Освен това София се позовава на него, за да изисква да не се използва терминът "македонски език" в присъединиталния процес.
Идеята историци от други държави да се включат в Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия между България и Северна Македония не е нова. Тя обаче се приема по-добре от македонската страна с аргумента, че външната перспектива би помогнала за изход от блокажа. Българската страна оспорва това.
Документът бе представен в двете държави миналата седмица от еврокомисаря за разширяването Оливер Вархеи и португалския външен министър Аугущу Сантуш Силва. Пендаровски твърди, че нито една от двете страни не е отхвърлила предложението, но добавя, че двамата президенти не смятат да поемат решенията за него от изпълнителната власт. "В този момент съм реалист и умерен оптимист."
Оптимизъм по темата изрази и германският министър за европейските въпроси Михаел Рот, който бе в Скопие вчера. Пред премиера Зоран Заев той каза, че "остава оптимист", че е възможно през юни да има пробив. Германия не успя да преодолее българското вето про време на собственото си европредседателство през втората половина на миналата година.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Сър Дейвид Атънбъро навърши 100 години и още снима филми
Дата: 08/05, 23:28
Джокович се завърна след два месеца отсъствие и отпадна тежко в Рим
Дата: 08/05, 23:21
ВКС: Доживотна присъда за двойния убиец Станимир Рагевски, жертвите били разчленявани и тикани в бидони с киселина
Дата: 08/05, 23:141 Коментар
Министър-председателят на Гърция: Очаквам по-силно сътрудничество с България, особено в енергийния сектор
Дата: 08/05, 23:07
Започна благотворителният концерт, иницииран от Лили Иванова
Дата: 08/05, 23:00