Доц. Ангел Кунчев изрази мнение за най-нашумелия вариант на коронавируса. Делта вариантът на COVID-19 ще бъде доминиращ в цяла Европа до края на лятото, включително и в България. Това каза пред журналисти главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Очакванията на големите държави са още през юли Делта да премине 50 на сто положителност от всички проби, а по-късно над - 80 на сто, допълни той.
"Притеснително е, че в някои държави това би съвпаднало и с началото на учебната година при тях. Вариантът Делта засяга по-ниска възрастова група. Няма особена разлика в тежестта на протичане, 60 на сто по-заразен е, което означава, че 60 процента по-малко от вируса са достатъчни, за да се случи заразяването", обясни главният държавен здравен инспектор.
По думите му здравната ни система е доста по-подготвена.
"Ако искаме да сме максимално подготвени за среща с Делта, трябва да има максимално високо ваксинационно покритие", подчерта той.
"Очевидно ще има случаи на ваксинирани и отново заразени, но болестта ще бъде преборена по-леко", допълни още Кунчев.
"Засега няма да се въвеждат нови ограничителни мерки, тъй като начинът на разпространение на този вариант не се отличава от другите и ако се прилагат познатите противоепидемчини мерки ще бъде достатъчно", увери Кунчев.
Предстои до два дни в нова заповед да се укаже влизането в България на хора, идващи от държави с ниско или високо разпространение на вируса, пише Novini.bg.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Издирват шофьор блъснал и убил домашно куче в Петрич
Дата: 11/05, 11:53
Microsoft маха Copilot от Windows 11 - как потребителският гняв принуди технологичен гигант да отстъпи
Дата: 11/05, 11:51
Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 11/05, 11:50
НОИ: С 9,8% повече са разходите за пенсии за година
Дата: 11/05, 11:41
Бензинът в България поскъпна, дизелът - поевтинява
Дата: 11/05, 11:32