кадър и видео: SciNews, youtube
На 19 август 1960 г. в 11:44 часа по московско време съветските кучета космонавти Белка и Стрелка са изстреляни в земната орбита с космическия кораб „Спутник-5“. На 20 август след 17 обиколки на земното кълбо, те кацнаха успешно на 10 км от изчислената точка и станаха първите животни, които се върнаха живи след космическия полет.
Целта на експеримента е да се провери ефективността на системата на животоосигуряване в космоса и изследване влиянието на космическото лъчение върху живите организми. Белка и Стрелка са първите живи същества, които благополучно се връщат на Земята след орбитален полет (преди това на 28 май 1959 г. кратковременен суборбитален космически полет извършват шимпанзетата Ейбъл и Бейкър).
След няколко месеца Стрелка ражда 6 здрави кученца. Едното от тях е взето лично от Никита Хрушчов и е изпратено като подарък на Каролин – дъщерята на американския президент Джон Кенеди.
В днешно време препарираните животни са изложени в московския Мемориален музей на космонавтиката.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
"Монти Мес" с ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 12/05, 20:30
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 12/05, 20:30
Черно море победи Локомотив (Пд) в пряк сблъсък за място в баража за Лигата на конференциите
Дата: 12/05, 20:29
Борисов нареди смяна на всички общински шефове на ГЕРБ
Дата: 12/05, 20:211 Коментар
Две жени набиха 16-годишна след матура по БЕЛ в Лом
Дата: 12/05, 20:201 Коментар