e-mail: [email protected]
кадър: bTV
Редактор: Веселин Златков
e-mail: [email protected]
Бяхме длъжни да направим нещо и се надявахме, че светът ще се намеси, за да спре агресията на Варшавския договор срещу Пражката пролет, това каза в студиото на bTV Александър Димитров, един от тримата студенти по история, които са протестирали срещу събитията през 1968 година в София. „Направихме позиви, аз лично залепих на паметника на Червената армия”, това разказа той и подчерта, че протестите в тоталитарна България не са като тези, които виждаме след идването на демокрацията.
„През януари 1968 замириса на промяна. Очаквахме да стане това, което стана 1989 година, но 20 години по-рано”, коментира Димитров. След протеста с листовки тримата са арестувани. Александър Тодоров е бил пратен за известно време в затвора, след което му е отнето софийското жителство и е изселен в свищовско село. Там той среща бъдещата си съпруга, дошла в селото със студентска бригада. До 1989 година Димитров е бил следен от ДС. След падането на режима на Тодор Живков той най-сетне получава възможност да завърши история в Софийския университет, от който е изгонен след протеста си.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Според Тръмп Иран е дал съгласие за ядрени инспекции, Техеран отрича
Дата: 23/06, 19:56
Има сигурно решение за високия холестерол
Дата: 23/06, 19:50
Едва всяко седмо укритие в блок във Варна е в добро състояние
Дата: 23/06, 19:46
С 10 евро за двама на плаж Palmero beach
Дата: 23/06, 19:40
Рекордните горещини във Франция застрашават реколтата от зърно
Дата: 23/06, 19:31