Проф. Кочева: От 80-те години Русия прави опити да изтрие България от картата на славянската писменост


29/12/2021, 15:40

Кадър БТВ

Опитите да бъде изтрита България от картата на славянската писменост не са от вчера и далеч не са плод на въображението на даден режисьор, а на цялостна последователна политика. 

Кирилицата трябва незабавно да бъде вписана като Българската азбука в ЕС, защото утре може да се окаже, че пишем на "македонска кирилица" или пък на руска, каквото е посланието на този филм. 

Цял час и половина отделих, за да гледам филма. Подобни прояви не са единични, те се превърнаха в система, преди всичко от нашите руски колеги.

"Православието, което още в началото на филма се артикулира, е: "Първият Рим падна, Вторият Рим падна, Третият Рим е Москва, а четвърти Рим няма да има." 

Това заяви проф. Анна Кочева от Институт по български език БАН относно скандалния руски филм „Една вяра, един език”. Посолството на Русия в България артикулира едни послания, а това в Северна Македония – съвсем други, настоя проф. Кочева.

Опровержението беше направено малко с половин уста. Но Русия излезе с това становище чак след реакция на нашите медии, а не на нашата държава. Нашата държава трябваше да реагира институционално – заради посегателство върху българската държавност, смята професорът. И напомни, че има идея българската азбука да бъде вписана пред Европейския съюз, само че не се прави нищо. Да не се събудим и да се окаже, че пишем на македонски език, предупреди професорът. 

Тези опити се правят още от 80-те години на XX век в руската наука и то след като руските учени потвърдиха българската основа на кирило-методиевия език. Оттогава почна разтягане, за да се включат всички славянски езици. Говори се за един общ, абстрактен славянски език, което буди недоумение, каза проф. Кочева пред bTV. Не намерих нищо за автора на филма Елена Мироненко, освен че е влогър, но може да е мой пропуск. Но се дава неведнъж думата на руски професор, който преподава в университет.


 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



„Прогресивна България“ представи внесените промени в Закона за съдебната власт
Дата: 12/05, 16:00

Мощни бури удариха Североизточна България
Дата: 12/05, 15:53

Рут Колева: Да подкрепим Дара и да покажем, че можем да стоим зад наш артист, когато излиза пред света
Дата: 12/05, 15:52

Кремъл повтори думите на Путин, че войната върви към своя край
Дата: 12/05, 15:40

Химикали, излети в канализацията, може да са довели до взрива край детска градина в Горна Оряховица
Дата: 12/05, 15:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия