Кадър Министертво на външните работи на Русия
"Това, което САЩ и Великобритания правят сега, е класическа военна пропаганда. То е забранено от Международния пакт за граждански и политически права, приет с резолюция 2200 A (XXI) на Общото събрание на 16 декември 1966 г. Първият параграф на 20-ти член на този документ гласи: „Всяка пропаганда на война трябва да бъде забранена със закон“. Привидно. Но Вашингтон и Лондон винаги са били верни на основния принцип – ръцете ни трябва да бъдат развързани.", посочва говорителят на Кримъл Мария Захарова в пост във Фейсбук.
"И така Съединените щати, поемайки задълженията си по Пакта, правят следната уговорка: „Член 20 [от Пакта] не упълномощава Съединените щати и не изисква законодателни действия или други мерки от страна на Съединените щати, които биха ограничили правото на свобода на изразяване и събрания, гарантирано от Конституцията и законите на Съединените щати."
Великобритания прави подобна резерва: „Правителството на Обединеното кралство ще тълкува член 20 в съответствие с правата, предоставени от членове 19 и 21 от Пакта и след като е приел законодателство по въпроси от практическо значение в интерес на обществения ред (ordre public) , си запазва правото да не въвежда допълнително законодателство. Обединеното кралство също си запазва същото право по отношение на всяка от своите зависимости."
За да е ясно. Пактът беше приет в разгара на Студената война и задачата му беше не само да защитава човешките права, но и да изведе човечеството от пропастта, към която го тласкаше военната реторика на страните от НАТО през онези години. Съветският съюз (а по-късно и Руската федерация) и десетки други държави по света, осъзнавайки върховната опасност, която може да представлява военната пропаганда, доброволно се отказват от тази заплашителна практика. Но нито Вашингтон, нито Лондон се лишават от възможността да сложат кибрит на купа сено.
Това, което виждаме сега, е военна пропаганда в най-чистата й форма. Агресивната реторика обхваща доставката на оръжие за Украйна, изпращането на военни инструктори там, провеждането на военни учения на НАТО близо до руските граници и създаването на настъпателна общооръжейна инфраструктура на западните държави.
Съединените щати и Великобритания извадиха инструмент от скривалището си, който държаха добър половин век. И сега го размахват, създавайки истерия, подкрепени чрез медийните холдинги CNN, Bloomberg, британските таблоиди, за да влияят на общественото мнение в своите страни.
Всичко е готово за ръката на Вашингтон да натисне бутона "Reset", изобретен от държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън."
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Кристиано Роналдо и Лионел Меси загубиха няколко милиона последователи заради мащабна кампания на Meta
Дата: 08/05, 02:001 Коментар
Глобяват Община Шумен за недостатъчен контрол на сметището
Дата: 08/05, 01:30
Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 08/05, 01:00
На 8 май църквата почита паметта на Свети апостол и евангелист Йоан Богослов, честват се имената на Йоан, Йоана, Иван, Иванка
Дата: 08/05, 01:00
Роналдо с гол номер 100 в саудитското първенство
Дата: 08/05, 00:45