Хърватия може да влезе в Еврозоната преди България


25/05/2022, 20:25

Снимка: Pexels

Хърватия може да влезе в Еврозоната преди България, съобщава БТВ. Двете държави влязоха заедно в чакалнята през лятото на 2020 г. -  механизмът за стабилност на валутния курс ERM2. Скоро еврозоната ще има своите две нови членки.

„Стискам палци“ съвсем скоро да посрещнем Хърватия, като след нея към блока ще се присъедини и следващата страна, която чака – България, заяви, гуверньора на Европейската централна банка Кристин Лагард по време на дискусия в рамките на Световния икономически форум в Давос, който се провежда в момента. Така, продължава Лагард, страните, които ще бъдат в клуба на еврото ще станат 21, съобщава БТВ.

Хърватия, която се присъедини към ЕС шест години и половина преди страната ни вече постигна няколко други външно политически успехи за разлика от София. Един от тях е отпадането на визите за САЩ, а вторият е очакваното приемане на Загреб и в Шенген.

През лятото на 2020 година България и Хърватия заедно влязоха в т.нар чакалня на еврозоната – механизмът за стабилност на валутния курс ERM2.

Към момента Загреб си е поставил за цел да приеме еврото през 2023 г., а България през 2024 г.  Очаква се в средата на годината Европейската централна банка да излезе с нов доклад, който да даде по-ясна индикация, кога двете страни ще бъдат готови за приемането на единната валута.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Празник е! Днес водата може да бъде лечебна
Дата: 07/05, 09:23

Земеделец сигнализира за умишлена атака с дрон по 1400 дка реколта с щети за 400 000 евро
Дата: 07/05, 09:18

Загинали са двама души, а 20 са пострадали при катастрофи у нас през изминалото денонощие
Дата: 07/05, 09:10

Омбудсманът призова Народното събрание за спешни законодателни решения
Дата: 07/05, 09:00

Държавите от ЕС и ЕП се споразумяха за облекчаване на правилата за AI
Дата: 07/05, 08:571 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия