снимка: Булфото
Попълването на професионалната квота на следващия Висш съдебен съвет (ВСС) продължава днес с избор на членовете на Съдийската колегия. Право на глас имат 2198 съдии. Кандидатите за шестте места са 15.
Днес съдиите ще изслушат кандидатите, които ще представят концепциите си за дейността на съдебния кадрови орган и ще отговарят на въпросите на колегите си и на неправителствени организации.
Гласуването ще е следващата събота, като - както и при следователите, то доминиращо ще е електронно. 1826 съдии са заявили, че ще гласуват по интернет, предава БНР.
Изборният маратон в съдебната система започна с вота на следователите. След масово гласуване те избраха първия член на Прокурорската колегия - Петко Петков.
Допълването на професионалната ѝ част ще дойде от избора на прокурорите, насрочен за първите две съботи на юли.
Заедно с избора на съдиите те ще формират професионалната квота, която е 11-членна.
Толкова е и т.нар. парламентарна квота. Към този момент в Народното събрание дори не е обсъждано откриването на процедура, а експерти прогнозират, че парламентарно време за избор при тази политическа криза няма да има.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Бизнесът търси масово работници в туризма и в търговията
Дата: 07/05, 14:50
Задържаха непълнолетен с чужди номера и млад моторист без книжка за ден във Варна
Дата: 07/05, 14:42
Безплатни грипни ваксини за децата от есента
Дата: 07/05, 14:33
Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 07/05, 14:30
На 14 май са възможни затруднения при купуването на маршрутни карти
Дата: 07/05, 14:27