Снимка: Туитър, Gülşən Həsənzadə
На 101 години почина създателят на Чебурашка и крокодила Гена - класикът на руската анимация Леонид Шварцман, съобщава ТАСС, като цитира главния редактор на Съюза за анимационно кино („Союзмултфилм") Сергей Капков.
Леонид Шварцман е роден на 30 август 1920 г. в Минск. При раждането си получава името Израил, но го променя на 40-годишна възраст.
През годините на своето творчество Шварцман участва в създаването на повече от 60 анимационни филма, много от които са включени в златния фонд на руската анимация.
Шварцман представя на няколко поколения зрители анимационните филми "Снежната кралица", "Аленото цвете", "Златната антилопа", "Крокодилът Гена", "38 папагала" и много други.
Най-популярният герой на Шварцман си остава Чебурашка.
Известен е и като илюстратор на детски книги и класически произведения. Шварцман е лауреат на наградата „Холивуд за деца" и наградата "За принос в професията" на Открития руски фестивал на анимационния филм в Суздал. Бил е член на Академията за кинематографични изкуства "Ника" и на Международната асоциация за анимационни филми, както и почетен директор на Московския музей на анимацията.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Още един голям делфин е изхвърлен на плажа във Варна
Дата: 09/05, 09:47
Русия съобщи за украинска атака с ранен цивилен
Дата: 09/05, 09:442 Коментара
Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 09/05, 09:40
Предполагаем случай на хантавирус в Испания
Дата: 09/05, 09:381 Коментар