Националките по волейбол победиха Полша с 3:1 гейма

Дата: 03/07, 23:20

снимка: Pexels

Българският национален отбор по волейбол за жени победи Полша с 3:1 гейма (22:25, 25:13, 25:17, 25:22) и изпълни най-важната си задача, а именно запазване на мястото в Лигата на Нациите и за догодина. Волейболистките на италианския селекционер Лоренцо Мичели събират 12 точки и мачът между Белгия и Япония беше без значение, макар белгийките да спечелиха с 3:2.

Още преди началото на турнира в София беше ясно, че мачовете с Бразилия и Италия остават на заден план, а точно срещата с Полша ще бъде фокусът на отбора. И днес българският отбор показа много зряла игра без големи рискове, стабилна защита и доста сигурен начален удар. Номер 1 по реализирани точки за българките е Мария Йорданова, която завърши с 22. Нася Димитрова приключи с 15, а Силвана Чаушева с 11  точки, предава БНР.

Първият гейм беше най-слаб за българския отбор и след края на мача статистиката показа, че момичетата на треньора Лоренцо Мичели не са направили нито една успешна блокада. Полякините започнаха мача много активно, поведоха с 5:1 след чудесни атаки на Алисия Грабка и Мартина Чирнянска, както и ас на Александра Грика. Българските волейболистки намалиха до 4:5, но така и не успяха да го превърнат в обрат. Полша поведе с 10:7, след това с 12:9, 15:12 и 20:16. Чак при 20:20 България стигна до равенството, най-вече заради две грешки на полския отбор при атаки и точни изстрели на Нася Димитрова.

Tова принуди италианския треньор на Полша  Стефано Лаварини да вземе тайм-аут, последва една смяна и отново обрат 23:20 след успешна атака на Чирнянска, аут на Паскова и контра на Агнешка Каколевска. Трите точки преднина гарантираха и успех на Полша с 25:22 след блок-аут.

Във втората част обаче нещата бяха коренно различни и отборът на България тотално маршируваше върху непрекъснатите грешки на противника. Българската селекция спечели частта с 25:13, което се оказа и най-убедителен гейм за тима на Лоренцо Мичели от началото на Лигата на Нациите до момента. В този гейм беше и най-дългата безпогрешна серия на България – девет поредни спечелени точки.

Третата част започна много по-оспорвано, но след 6:4 и 9:7 българските момичета започнаха постепенно да налагат волята си. Грешките на Полша в атака позволиха разликата да набъбне до 20:15 и 21:16 за домакините. Към този момент обаче Мария Йорданова имаше 15 точки, 13 от атака и също имаше решаващ принос за България. Накрая на гейма България затвори частта с лед нова отлична атака на Мария Йорданова и 25:17.

Четвъртата част започна с аванс на Полша с 4:2, но българките обърнаха до 6:4 след нови отлични атаки на Мария Йорданова и на Лора Китипова. След 14:14 и 17:17 България отново наложи доминация, най-вече заради атаките на Китипова, Нася Димитрова и Йорданова. Непредизвиканите грешки и лошата защита на полякините през центъра се оказаха допълнителни плюсове за българската победа.

В края на гейма силна контра на Мария Йорданова за 20:17 и атака в аут на Александра Грика направиха резултата 24:20. В крайна сметка България спечели гейма с 25:22 след сервис в аут на Моника Федузио.