снимка: Булфото
Искането за тълкуване до ЦИК и жалбата до ВАС са внесени с квалифицирани електронни подписи на съпредседателите на ДБ Христо Иванов и Атанас Атанасов.
“Демократична България” отново поведе борба в защита на електронния подпис при подаването на изборни книжа. ДБ атакува разпоредба на Централната избирателна комисия (ЦИК) за документите, с които партиите определят свои членове в районните избирателни комисии (РИК). Според решение на ЦИК от 2 август тези документи се представят саморъчно подписани, без да е необходима нотариална заверка, съобщиха от пресцентъра на ДБ, пише novini.bg.
Основавайки се на регламент на ЕС от 2014 г., че “правната сила на квалифицирания електронен подпис е равностойна на тази на саморъчния подпис”, “Демократична България” оспорва разпоредбата на ЦИК пред самата комисия и пред съда.
В ЦИК ДБ внесе искане комисията да разясни дали “саморъчно подписани” означава, че документите за РИК не могат да бъдат подавани електронно и подписани с квалифициран електронен подпис (КЕП).
В жалба до Върховния административен съд пък, внесена чрез ЦИК, “Демократична България” моли съдът да отмени разпоредбата на комисията за саморъчния подпис. В жалбата се напомня, че след като на парламентарните избори през ноември миналата година РИК-Стара Загора отказа да регистрира листата на ДБ, защото документите бяха подадени с КЕП, Административен съд Стара Загора отмени отказа на ЦИК да регистрира листите и така потвърди прякото действие на регламентите на ЕС в България.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Атанаска Дишева: Нямам кой знае какви очаквания от новия правосъден министър
Дата: 10/05, 22:07
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 10/05, 21:40
Дмитро Кулеба към Путин: Благодаря Ви, че поставихте Руската империя на смъртно легло
Дата: 10/05, 21:362 Коментара
Сред изненадите по трасето на Джиро д'Италия: Хоро, сватба и балет
Дата: 10/05, 21:12