Премиерът: Ученици, използвайте по-често кирилицата от чуждите "модерни" думи


15/09/2022, 11:00

Снимка Булфото

Премиерът разчувства учениците в столично школо.

Деца, вие сте съвременните пазители на българските букви. Това заяви служебният премиер Гълъб Донев, който откри учебната година в 60-то Основно училище "Св.св. Кирил и Методий".

Донев благодари за възможността да се завърне отново в неговото първо училище.

Вълнението, което изпитвам в този първи учебен ден, е като това, което изпитах преди почти 50 години, когато за първи път прекрачих прага на това училище, заяви премиерът, пише novini.bg.

Той каза, че това е едно от най-старите училища в София и в България.

,,През 1842 г. на 1 септември Поп Георги Величков събира група момчета в задната стая, прилепена до селската механа, за да ги учи на четмо и писмо'', припомни историята служебният премиер.

По думите му именно в това училище се е научил да чете и пише. Научил се е и да отглежда цветя.

,,Имаше конкурс за най добре отгледано цвете в саксия, включих се в четвърти клас и в пети го спечелих с бегонията, която отгледах'', разказа Донев и отбеляза, че отглеждането на цветя изисква грижа, внимание, упоритост и много обич.

Вашите учители с упоритост, търпение и обич отглеждат у вас, в умовете и сърцата ви, любовта към знанието. Учители, бъдете търпеливи да отгледате любовта, да разцъфне цветето на знанието в умовете и сърцата на вашите ученици. Родители, вие сте третият невидим участник в класните стаи, бъдете опора на вашите деца, обърна се към тях премиерът, призовавайки ги да пишат на кирилица, да опознават и изучават родния ни език.

,,Може би чуждите думи ще ви се сторят модерни, но българските думи са тези, които ще ви държат силно свързани с вашите родители и вашата страна'', посочи още премиерът Гълъб Донев, пише novini.bg.

Той подари на училището икона на Св.св. Кирил и Методий и получи като подарък пано с негови снимки от времето, когато е бил възпитаник на 60-о училище.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Експерт: Имотният бум от последните години приключи
Дата: 09/05, 23:55

Земетресение разлюля Аржентина
Дата: 09/05, 23:49

Прогноза: Бури и градушки застигат страната ни до дни
Дата: 09/05, 23:42

Путин е готов да се срещне със Зеленски и в трета страна, но при определено условие
Дата: 09/05, 23:351 Коментар

Битката за трофея от Висшата лига се завърза като по филмов сценарий
Дата: 09/05, 23:28

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия