Български лекари спасиха бебе на 32 дни, поставиха му стент


05/10/2022, 14:03

снимка Булфото

Български лекари спасиха бебе на 32 дни. Наложи се да му поставят стент  заради вродена сърдечна малформация. Интервенцията е извършена в Националната кардиологична болница.

Момченцето е родено недоносено от двуплодна бременност в голяма столична болница, където поставят диагнозата. Детето е приведено в Националната кардиологична болница

на 19 септември и са направени допълнителни изследвания. Състоянието му високостепенна коарктация на аортата представлява вродено стеснение на аортната дъга, предаде Нова тв.

„То протича с тежка сърдечна недостатъчност и изисква сърдечна операция, но поради екстремно ниското тегло на бебето – 1 кг, преценихме, че хирургията е съпроводена с много висок риск”, обясни проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология в НКБ.

Затова екипът от детски кардиолози, детски интервенционални кардиолози, интервенционални кардиолози и кардиохирурзи взема решение да се постави стент на мястото на стеснението чрез щадящите методи на инвазивната кардиология. Интервенцията е извършена на 21 септември при много кратко рентгеново време и с отлични резултати. Животозастрашаващото състояние е овладяно, а по-нататък, когато стане възможно, ще бъде предприето хирургично лечение и стентът ще бъде отстранен. Момченцето се възстановява добре, съобщават от болницата.

„Интервенционалните методи на лечение при високорискови новородени спасяват живот”, допълва още проф. Кънева.

В Националната кардиологична болница е единственият център за лечение на вродени сърдечни малформации и детска сърдечна хирургия в България.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Зеленски предупреди чуждестранните лидери да не присъстват на парада в Москва
Дата: 07/05, 21:291 Коментар

Депутат за новите министри: По делата им ще ги познаем дали стават или не
Дата: 07/05, 21:25

България има нов тото милионер
Дата: 07/05, 21:17

Първан Симеонов: Хората казват на Румен Радев, че не обичат крайностите
Дата: 07/05, 21:12

Журналист: „Прогресивна България“ спира популизма в парламента
Дата: 07/05, 20:57

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия