Газът в Европа е на цена под 150 евро


14/10/2022, 17:32

снимка Булфото

Газът в Европа е на цена под 150 евро/МВтч. Германия е запълнила газохранилищата си до 95%, метеоролозите прогнозират по-топла зима от обичайното.

Фючърсната цена на нидерланската газова борса TTF сега е на най-ниското си равнище от края на юни, след като през август се изстреля до 340 евро.

Германия си беше поставила цел да запълни 95% газохранилищата си до 1 ноември, но направи това предсрочно. По данни на Gas Infrastructure Europe, в Европейския съюз като цяло газохранилищата са 91.6% запълнени, предаде актуално.ком.

Ако зимата наистина се окаже мека, това ще помогне на Европа да съкрати с 15% потреблението през отоплителния сезон. Както съобщи Службата по наблюдение на климатичните промени (Copernicus Climate Change Service), нейният климатичен модел показва, че вероятността за по-високи от обичайните температури в близките месеци във Великобритания, в много райони в Централна Европа и значителна част от Средиземноморието, е 50-60%.

Междувременно шефът на "Газпром" Алексей Милер заяви в сряда, че по-време на пиковите студове идната зима могат да замръзнат цели градове в Европа:

"Зимата може да бъде относително топла, но която и да е една седмица или пет дни ще бъдат ненормално студени. За този кратък промеждутък от време, не дай боже, може да замръзнат цели градове".

Според "много песимистичните" прогнози, към март 2023г., в европейските хранилища ще остане около 5% газ, каза Милер в изказването си пред форума "Руска енергийна седмица". 

За това, че в хранилищата може да остане 5% газ в случай на пълно прекратяване на руските доставки от 1 ноември и при незначителен внос на втечнен газ (LNG), прогнозира наскоро Международната енергийна агенция в обзора си за световния газов пазар.

Според нейните изчисления обаче, при значителни доставки на втечнен газ, хранилищата ще бъдат 20% запълнени до края на зимата. Ако Европа може да съкрати газовото потребление с 13% (в сравнение с петгодишното равнище на потребление), тогава дори при незначителни доставки на LNG, в хранилищата ще остане над 33% газ, твърди агенцията.

Actualno.com припомня, че в края на годината спадът на износа на "Газпром" за Европа ще е 50%, очаква Международната енергийна агенция. През третото тримесечие той спадна със 70%, в резултат на което вносът на втечнен газ от САЩ за пръв път в историята надвиши доставките на тробопроводен газ от Русия.

През ноември нараства възможността за засилване на доставките от САЩ, тъй като тогава трябва отново да заработи най-големият терминал за втечнен газ - Freeport LNG, който през юни спря работа заради пожар. 

Вносът на втечнен газ компенсира две трети от спадналите доставки от Русия, а останалата една трета почти изцяло може да се компенсира за сметка на понижението на температурите в сградите с 3%.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Търговски център се запали край иранската столица, има поне 8 загинали
Дата: 06/05, 08:31

"Гранична полиция": Трафикът е нормален
Дата: 06/05, 08:24

На Канарските острови ще пристигне корабът с регистрирания случай на смъртоносния хантавирус
Дата: 06/05, 08:17

Ромската общност чества днес празника Едерлез
Дата: 06/05, 08:05

Тръмп спира "Проект Свобода" в Ормузкия проток
Дата: 06/05, 07:51

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия