Акад. Денков: Не сме съгласни да закрием въглищните централи


20/11/2022, 14:55

Снимка Булфото

Акад. Николай Денков каза необходими ли са промени в изборния кодекс.

С промените в Изборния кодекс изчезват всички контролни механизми, с които да се провери какво се е случило по време на изборите. Това заяви пред БНР академик Николай Денков, който е депутат от „Продължаваме промяната“ и бивш министър на образованието.

„Флашката е електронна памет, показваща какво се е случило от отварянето до затварянето на секцията. С изчезването й не може да се удостоверят нередните действия.

Със забраната да се запише видеонаблюдението се оказва, че ние нямаме възможност да докажем, ако е имало някакви неправомерни действия.

Още една възможност да се контролира вота е изискването да се подпечатват бюлетините, които идват от машините. Всеки, който го прави, ще вижда как е гласувал човека“.

Промените не са това, което беше анонсирано, смята той.

Председателят на ЦИК каза, че няма доказателства, че машините възпрепятстват непропорционално хората, които не са отишли да гласуват, обясни Денков.

Досега многократно е проверявана електронната памет и хартиените разписки, и винаги се е доказвало, че те съвпадат напълно, припомни той и обясни, че няма проблем с машините.

„Сега те се превръщан в принтери, които дори нямат памет за случилото се в изборния ден. Гласуването на тези промените няма нищо общо с демократичните практики“.

Аргументите, които се използват срещу тези машини, са несъстоятелни, смута акад. Николай Денков.

„Те са насочени към премахване на контролните функции и създаване на още по-големи възможности за контрол на вота“.

„Първият е, че в Европа никъде не се гласува с машини, а това не е вярно. Използват се и точно такива.

Машините бяха закупени при правителството на Борисов и не би трябвало да се изтъкват аргумента, че някой има контрол над тях.

Партиите бяха събрани, за да се удостовери какъв е софтуера и че кода не е пипан. Яви се само една партия“.

Нашият призив, заедно с ДБ , е процеса да бъде рестартиран и да започнат дискусии, обясни той.

„Трябва да се обясни какъв процес тече. Анонсира се една цел, а се прокарват други интереси“.

Приоритетите на хората не са тези, смята акад. Денков.

„Ние смятаме, че не е времето да се обсъжда изборния кодекс, при положение, че има много други належащи въпроси. За нас приоритет са бюджета и социалните разходи“.

Той не отчете като грешка липсата на коалиция с ДБ преди изборите.

„Не мисля, че общия резултат щеше да е по-добър, отколкото сега. Но при подготовката за местните избори там, където можем да излезем със съвместни кандидатури за  кметове, това би бил чудесен вариант“.

Денков не отговори категорично на въпроса дали БСП ще бъде поканена на разговори, ако се стигне до връчване на втория мандат.

„Изненадани сме от подхода на БСП. Преди две години Корнелия Нинова защитаваше машинното гласуване. Дори нейните съпартийци не знаят какво се случва в момента, имам такива индикации. Позициите й нямат нищо общо с нашите приоритети. Затова не виждам как би могла да бъде поканена за коалиционно правителство, каквото имахме“.

Победителят на изборите трябва да се опита да направи правителство, заяви той.

„Ако вторият мандат дойде при нас, ще направим всичко възможно да съставим правителство, но то трябва да съответства на някакви принципи“.

Дали този взривоопасен процес, който стартира с промяната на изборния кодекс, не цели да отложи други решения, които трябва ад се вземат, запита акад. Денков.

„Имаме ангажименти по промените на законодателството, свързано с правосъдната система. Как ще ги приемем, ако поставяме въпрос, който не е от дневния ред. В енергетиката също стоят тежки проблеми за обсъждане“.

Не сме се съгласили да закрием въглищните централи, заяви още той, пише novini.bg.

„Това е една от опорките, които се лансират“, смята Денков.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Костадинов алармира: 3-ма мъже с пръти нападнаха "Безсмъртния полк"
Дата: 09/05, 15:26

Пламен Китипов: Заплатата на главния архитект на Варна е запорирана по искане на общината
Дата: 09/05, 15:24

Линията Варна – Батуми се утвърждава като ключов коридор между Европа и Кавказ
Дата: 09/05, 15:13

Германия подготвя забрана на електронните цигари за еднократна употреба
Дата: 09/05, 15:07

На търг продават лични вещи на Мерилин Монро
Дата: 09/05, 14:501 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия